Nr 12 (102) Październik 2023

Dodano: 2 października 2023
Nr 12 (102) Październik 2023

Coraz więcej osób korzysta z usług gabinetów prywatnych i zgłasza prośby do lekarzy pierwszego kontaktu (POZ) o wystawienie skierowań na badania diagnostyczne, które są zlecane w innych gabinetach, w tym prywatnych. Czy lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek wystawiania takich skierowań? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt.Czy lekarz POZ może odmówić wystawienia skierowania na badania zlecone przez lekarza w prywatnym gabinecie (s. 8).

Niedawno wprowadzono nowy system rekompensat dla pacjentów za wyrządzone im szkody medyczne. Teraz Rzecznik Praw Pacjenta będzie prowadzić postępowania w sprawach rekompensat za szkody medyczne, a pacjenci będą mogli liczyć na rekompensatę w wysokości do 200 tys. zł. Więcej o nowym systemie piszemy w tekście pt.Nowy system rekompensat pozasądowych za szkody medyczne (s. 9).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rodzic ma prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia swojego małoletniego dziecka oraz do dostępu do jego dokumentacji medycznej. To prawo ma na celu zapewnienie rodzicom pełnej kontroli nad opieką zdrowotną swojego potomstwa. Jednak czasem pojawiają się trudności w egzekwowaniu tego prawa, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy są rozwiedzeni, rozstali się lub nigdy nie byli małżeństwem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Dostęp ojca do dokumentacji medycznej dziecka nienarodzonego (s. 12).

Piszemy też o nowych przepisach dotyczących rejestrów medycznych, które wprowadziła ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Zmiany wiążą się z monitorowaniem jakości świadczeń opieki zdrowotnej. To ważne narzędzie, które ma na celu zapewnienie pacjentom jeszcze lepszej opieki medycznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Rejestry medyczne w służbie jakości. Jakie dane udostępnią placówki (s. 16).

Współcześnie rośnie liczba ataków cyberprzestępców, które są skierowane przeciwko placówkom medycznym. Dla przestępców te instytucje są szczególnie atrakcyjne ze względu na dostęp do baz danych pacjentów. O tym, jak się bronić przed takimi sytuacjami, piszemy w tekście pt

Spis treści:

E-ZDROWIE

FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ

OBSŁUGA PACJENTA

BEZPIECZEŃSTWO DANYCH CYFROWYCH

INSTRUKCJE

Pozostało jeszcze 97% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce

Sprawdź ofertę >>

Zyskujesz:

  • Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
  • Alert E-zdrowie
  • Porady email od eksperta
  • Gotowe wzory dokumentów
  • Udział w webinarach