Rejestry medyczne w służbie jakości. Jakie dane udostępnią placówki

Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta określa nowy cel, w jakim minister zdrowia może tworzyć i zlecać prowadzenie rejestrów medycznych podmiotom leczniczym. Jest nim monitorowanie jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
- Ustawa o jakości nakłada nowe obowiązki na podmioty prowadzące rejestry medyczne, wymagając publikowania na swoich stronach internetowych danych dotyczących diagnoz, badań diagnostycznych, informacji o pacjentach oraz powikłań i wyników odległych związanych z opieką zdrowotną.
- Dane muszą być publikowane rocznie do końca pierwszego kwartału, z pierwszą publikacją wymaganą do 31 marca 2026 r.
- Ustawa o jakości nakłada również obowiązek tworzenia raportów analitycznych przez podmioty prowadzące rejestry medyczne, zawierających analizy dotyczące opieki zdrowotnej, stanu zdrowia pacjentów, jakości badań diagnostycznych i procedur medycznych oraz innych szczegółowych danych, które minister zdrowia może określić w rozporządzeniu. Raporty należy publikować do 30 listopada następnego roku, z pierwszą publikacją wymaganą do 30 listopada 2026 r.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie