Nr 15 (49) Grudzień 2019 - Styczeń 2020
Dzięki usłudze mTożsamość pacjenci mogą wylegitymować się dowodem tożsamości na urządzeniu mobilnym, który w takim przypadku staje się elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego dowodu osobistego. A zatem jeżeli w przychodni lub w szpitalu zjawi się pacjent i okaże w rejestracji urządzenie mobilne, a wraz z nim za pośrednictwem aplikacji mTożsamość dowód osobisty, będzie to wystarczające do potwierdzenia jego tożsamości. Więcej na temat tego rozwiązania piszemy w artykule pt. „Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie” (s. 6). Rolą audytów dokumentacji jest wskazanie jej słabych stron, błędów i ewentualnych zagrożeń w przypadku, gdyby rozpoczęła się kontrola NFZ. Bez względu na cel, jaki ma przyświecać audytowi, każda decyzja o jego przeprowadzeniu wyda... »
Nr 14 (48) Grudzień 2019
Od tego roku szkolnego – zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami – wprowadzono opiekę stomatologiczną w szkołach i dentobusach. Jednak przed przystąpieniem do udzielania świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia trzeba uzyskać pisemną zgodę ich rodziców albo pełnoletnich uczniów na realizację danego świadczenia. W artykule pt. „Co powinna zawierać zgoda na objęcie ucznia opieką stomatologiczną w szkole” (s. 4) podpowiadamy, co zawrzeć w tym dokumencie. Resort zdrowia planuje rozszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych o wizyty online. Czy takie wizyty na odległość, realizowane za pomocą systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, należy dokumentować w jakiś szczególny sposób? Odpowiedzi udzielamy w artykule pt. „Jak dok... »
Nr 13 (47) Listopad 2019
Ostatnio otrzymaliśmy pytanie od naszego Czytelnika, jakie dane wpisać ma recepcie nierefundowanej dla pacjenta obcokrajowca. Przypomnijmy, że obcokrajowcy mogą się posługiwać w Polsce m.in. kartą EKUZ, poświadczeniem NFZ, kartą stałego pobytu czy dowodem uchodźcy, co gwarantuje im uzyskanie usług zdrowotnych w naszym kraju. Z artykułu pt. „Jakie dane muszą znaleźć się na recepcie nierefundowanej dla cudzoziemca” (s. 3) dowiesz się, czego nie może zabraknąć na takim dokumencie – czy to w wersji papierowej, czy elektronicznej. Dynamiczny rozwój systemów teleinformatycznych i szybki postęp innowacyjnych metod leczenia to istotne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia. Nowoczesne technologie i ich stały postęp nakłaniają ustawodawcę do w zmian w obszarze e-zdrowia. Polegają one na zwery... »
Nr 4 Specjalny 2019
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony tematyce postępowania z roszczeniowym pacjentem i sposobom zabezpieczenia się przed roszczeniami. Z roku na rok zwiększa się liczba spraw sądowych związanych z naruszaniem praw pacjentów, a wynika to między innymi z coraz szerszej świadomości prawnej pacjentów. Z artykułu pt. „Jakie znaczenie ma dokumentacja medyczna w świetle sprawy sądowej o błąd medyczny” (s. 6) dowiesz się, co zbada sąd, gdy dojdzie do sprawy o błąd medyczny, i jakie wpisy w kartotekach mają znaczenie z punktu widzenia takiej sprawy. Prawo do informacji jest nagminnie łamane z przyczyn wynikających nie tyle ze złej woli czy niewiedzy o obowiązujących przepisach, ale z głęboko zakorzenionego w świadomości świata medycznego przekonania o słuszności paternalizmu w r... »
Nr 12 (46) Październik 2019
Zgodnie z przepisami dokumentację medyczną udostępniasz „bez zbędnej zwłoki”, czyli „możliwie jak najszybciej”. Ale właściwie kiedy? W świetle dotychczasowego orzecznictwa dookreślanie terminu udostępnienia dokumentacji medycznej jest obarczone znacznym ryzykiem. W artykule pt. „Czy w regulaminie placówki można określić termin udostępnienia dokumentacji medycznej” (s. 3) podpowiadamy, co w tym zakresie możesz uregulować w wewnętrznych dokumentach. Już kilka miesięcy placówki medyczne muszą codziennie przesyłać do NFZ raporty o stanie list oczekujących. Oznacza to więcej obowiązków sprawozdawczych, ale nowe przepisy mają poprawić monitorowanie dostępności do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej. Jak radzą sobie z tym podmioty lecznicze, co jest największym problemem? Tego dowiesz s... »
Nr 11 (45) Wrzesień 2019
Świadczeniodawcy liczą, że informatyzacja zmniejszy liczbę przechowywanych dokumentów związanych z leczeniem pacjentów. Na pewno tak będzie dzięki dokumentacji elektronicznej. Co jednak zrobić z dokumentacją sporządzoną w postaci papierowej, a odwzorowaną cyfrowo? W jakich sytuacjach możliwe jest jej zniszczenie? Na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Co zrobić z papierową dokumentacją po jej cyfrowym odwzorowaniu” (s. 3). Przepisy jednoznacznie określają, co powinno się znaleźć w opisie wizyty lekarskiej. Mimo to podczas kontroli dokumentacji medycznej prowadzonej przez różne instytucje często dochodzi do tych samych błędów. Z artykułu pt. „Obligatoryjne elementy opisu wizyty – czego nie może zabraknąć w dokumentacji medycznej” (s. 6) dowiesz się, jak uniknąć przykrych konsekwen... »
Nr 10 (44) Sierpień 2019
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła rewolucyjne zmiany w zakresie uprawnień kontrolnych NFZ. Zmieniono kompetencje do przeprowadzania kontroli z dyrektorów oddziałów wojewódzkich na rzecz prezesa NFZ i korpusów kontrolerów. Jeśli NFZ w trakcie tzw. czynności sprawdzających stwierdzi, że nie przekazałeś do NFZ listy oczekujących, będzie miał możliwość potrącenia nienależnych środków finansowych, które Ci przekazał. Z artykułu pt. „Czy NFZ może Cię ukarać za nieprzekazanie listy oczekujących” (s. 9) dowiesz się, co się zmienia w zakresie weryfikacji realizacji obowiązków wynikających z umowy.NFZ wydał też szczegółowe regulacje, które mają zapewnić lepszą jakość realizacji zadań kontrolnych i poszczególnych etapów ... »
Nr 3 Specjalny 2019
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony najważniejszym kwestiom związanym z zarządzaniem elektroniczną dokumentacją medyczną i bezpieczeństwem danych przetwarzanych w systemach informatycznych. Nie pomijamy także istotnych spraw związanych z planowaniem tej inwestycji i podpowiadamy, jak się przygotować do zakupu oprogramowania do EDM. Biorąc pod uwagę wielkość kwot – do 2020 roku Unia Europejska przekaże Polsce blisko 13 mld zł na rozbudowę infrastruktury medycznej i telemedycynę – wszystkie inwestycje w informatyzację, np. platformy regionalne i platforma centralna P1 – powinny być ze sobą połączone. W związku z tym procesem przed placówkami medycznymi i lekarzami stoi wiele wyzwań, które ostatecznie doprowadzą do tego, że informatyzacja zwiększy efektywność systemu op... »
Nr 9 (43) Lipiec/Sierpień 2019
Decyzja o przeprowadzeniu audytu dokumentacji medycznej zapada najczęściej po kontroli NFZ bądź wtedy, gdy otrzymałeś już karę finansową. Dotkliwość kary zadecyduje, jak szybko zdecydujesz się na kroki zapobiegawcze. Z pewnością w pierwszej kolejności spróbujesz na własną rękę zmotywować personel medyczny do zmiany sposobu prowadzenia dokumentacji. Niestety bardzo często te starania i prośby nie przynoszą skutków. Z artykułu pt. „Audyt dokumentacji medycznej – dlaczego go warto przeprowadzić” (s. 10) dowiesz się, jak zweryfikować poprawność prowadzenia dokumentacji medycznej i wyeliminować błędy. Wskutek zmian w przepisach ustawy refundacyjnej, które weszły w życie 1 czerwca, NFZ zyskał dodatkowe uprawnienia w zakresie nakładania kar pieniężnych w związku z nienależycie udokumento... »
Nr 8 (42) Lipiec 2019
Ostatnio pojawia się wiele nieścisłości dotyczących podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej i dokumentów wytwarzanych elektronicznie. Warto podkreślić, że te dwa typy dokumentacji się różną i w odniesieniu do nich przepisy odmienne definiują wymogi. W artykule pt. „Co możesz zrobić, aby świadomie wykorzystywać podpis elektroniczny” (s. 10) podpowiadamy, jakiego podpisu zatem używać. Przypominamy też, że od 1 czerwca obowiązują przepisy rozszerzające katalog przesłanek nałożenia kary na lekarzy, lekarzy dentystów oraz świadczeniodawców realizujących kontrakty z NFZ za błędy przy wystawianiu recept refundowanych. Podwójne karanie za wystawiane recepty może skutecznie powstrzymać lekarzy przed wypisywaniem leków, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości związane z re... »
Nr 7 (41) Czerwiec 2019
Recepty w postaci papierowej mogą być wystawiane do końca tego roku. Z każdym miesiącem rośnie liczba podmiotów, które już się zinformatyzowały w tym zakresie. Od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą już obowiązkowe. W związku z tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną i zachęca do wcześniejszego przygotowania się do zmian. Z artykułu pt. „Jakie korzyści daje lekarzowi możliwość wystawiania e-recept” (s. 3) dowiesz się, co możesz zrobić już dziś, aby uniknąć pośpiechu. Od 1 czerwca zmieniają się zasady kontroli NFZ, a dokumentacja medyczna może stanowić jeden z zakresów prowadzonej przez NFZ kontroli udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie narazić się na przykre ko... »
Nr 2 Specjalny 2019
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony nowym zasadom kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, które zaczynają obowiązywać od 1 czerwca. Wtedy wejdzie w życie znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Resort zdrowia określa tę zmianę jako największą reformę kontroli NFZ od 15 lat. Nowe regulacje mają zwiększyć skuteczność NFZ w tym obszarze, którą będzie można porównać do skuteczności Krajowej Administracji Skarbowej. Co się zmienia? Warto podkreślić, że z ustawy usunięto przepis, iż kontrola NFZ może objąć dokumentację medyczną dotyczącą świadczeń opieki zdrowotnej. Czy to oznacza, że dokumentacja medyczna nie będzie już przedmiotem kontroli? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Dokumentacja medyczna – czy po 1 cz... »
Nr 6 (40) Maj 2019
Za miesiąc zaczną obowiązywać nowe procedury kontroli świadczeniodawców przez NFZ. Ma być prościej, szybciej i skuteczniej, a jednocześnie bez karania za naruszenia, które nie mają znaczącego charakteru. Czy centralizacja kontroli NFZ będzie temu sprzyjać? O tym, jaki wpływ mają te zmiany na uprawnienia NFZ w zakresie kontroli dokumentacji, przeczytasz w artykule pt. „Jak przebiegnie kontrola dokumentacji medycznej od 1 czerwca” (s. 12). Gdy pacjent za życia zażądał utrzymania w tajemnicy wszelkich informacji o leczeniu, uchylenie tego żądania może nastąpić tylko sądownie, na wniosek osoby bliskiej. Z artykułu pt. „Kto i kiedy może złożyć wniosek o uchylenie tajemnicy lekarskiej” (s. 17) dowiesz się, kiedy lekarz może być zwolniony z tajemnicy lekarskiej po najnowszych zmianach. ... »
Nr 5 (39) Kwiecień 2019
Już 1 czerwca wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące kontroli NFZ. Nowelizacja o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwi prowadzenie efektywniejszych kontroli realizacji umów. Kontrole będą również scentralizowane, ponieważ kompetencje w tym zakresie przejmuje prezes funduszu. Więcej na temat najnowszych zmian dowiesz się z artykułu pt. „Umowy z NFZ – poznaj zmiany, które sprawią, że kontrole będą skuteczniejsze” (s. 10). Od początku roku stopniowo wchodzą do obiegu e-recepty. Dzięki informatyzacji system dystrybucji leków będzie się uszczelniał, stanie się bezpieczniejszy dla pacjentów i bardziej efektywny ekonomicznie. W artykule pt. „Wystawianie e-recept coraz bliżej – sprawdź, jak się włączyć do systemu P1” (s. 12) podpowiadamy, jak w peł... »
Nr 1 Specjalny 2019
Ostatnio otrzymujemy wiele pytań związanych z cyfryzacją ochrony zdrowia. Dlatego oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony zagadnieniom e-recept, e-zwolnień, Internetowego Konta Pacjenta i e-dokumentacji. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku rozpoczął się pilotaż e-skierowań. Skierowanie, po receptach, to kolejny dokument, który ma docelowo przybrać postać elektroniczną i przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania ochrony zdrowia. Ważne daty dla placówek medycznych i gabinetów lekarskich, o których powinieneś pamiętać, to: październik 2018 roku – czerwiec 2019 roku – pilotaż e-skierowań; 31 grudnia 2019 r. – obowiązek podłączenia usługodawców do systemu teleinformatycznego Platforma P1; lipiec 2019 roku – grudzień 2020 roku – wdrożenie e-skierowań w Polsce; 1 styczni... »
Nr 4 (38) Marzec 2019
Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zmieniła przepisy dotyczące obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci przez osoby wykonujące zawód medyczny. Stanowi ona, że pacjent za życia będzie mógł wyrazić sprzeciw wobec dostępu bliskich do informacji medycznej o nim po jego śmierci. O szczegółach tego nowego rozwiązania przeczytasz w artykule pt. „Tajemnica medyczna wiąże lekarza także po śmierci pacjenta” (s. 13). Prawo do informacji o stanie zdrowia pacjenta lub do dokumentacji medycznej ma przedstawiciel ustawowy pacjenta. W odniesieniu do tego tematu pojawiła się jednak wątpliwość, czy prawo to obejmuje również kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, który wspiera osobę starszą w codziennych czynnościach. Odpowiedź na... »
Nr 3 (37) Luty/Marzec 2019
Jednym z koniecznych elementów skierowania na fizjoterapię do niedawna było wskazanie zabiegów, wraz z określeniem okolicy ciała, ewentualnej strony, i ich liczby w cyklu. Praktyka w tym zakresie była różna i zdarzało się, że braki w skierowaniu były przeszkodą w rozpoczęciu zabiegów. To jednak się zmieni, bo fizjoterapeuci od nowego roku zyskali nowe kompetencje i mogą już samodzielnie zlecać zabiegi. Od tej pory skierowania nie będą już zawierały wskazania konkretnych zabiegów. A co jeśli takie mimo to się w nich znajdą? Przeczytasz o tym w artykule pt. „Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne – co się zmieniło od 1 stycznia 2019 r.” (s. 6). E-ZLA określa czas zwolnienia z pracy. Nikt nie ma wątpliwości, że może obejmować swoją datą dzień rozpoczęcia przez lekarza postępowania ... »
Nr 2 (36) Luty 2019
Niezbędne minimum informacji o pacjencie i jego stanie zdrowia w dokumentacji medycznej pozwala na właściwą identyfikację osoby i dotyczących go problemów zdrowotnych. Nie zawsze jednak jest tak, że możesz postawić rozpoznanie podczas pierwszej wizyty lub po pobycie w szpitalu. W artykule pt. „Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – jakie może powodować konsekwencje” (s. 8) podpowiadamy, których danych nie może zabraknąć i jak postępować, gdy masz tylko rozpoznanie wstępne. Od początku 2019 roku każdy podmiot ma obowiązek prowadzenia e-kartotek pacjenta. Dotyczy to trzech dokumentów, które są już wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wprowadzenie nowego systemu to wciąż duże wyzwanie, ponieważ sporo placówek nie ma odpowiednich narzędzi ani zaplecza informatycznego. W artykule p... »
Nr 1 (35) Styczeń 2019
Żeby upoważnić asystenta medycznego do wystawiania zaświadczeń lekarskich, musisz mieć profil informacyjny na platformie ZUS. Konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można założyć w bardzo prosty sposób, bez wychodzenia z domu, zaś samo zakładanie profilu jest dwuetapowe. Z artykułu pt. „Jak założyć profil PUE ZUS, aby wystawiać e-ZLA i upoważnić do tego asystentów medycznych” (s. 3) dowiesz się, jak przebiega tam procedura. Planowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że dyrektorzy oddziałów NFZ utracą dotychczasowe kompetencje i kontrole będzie prowadził prezes NFZ za pośrednictwem upoważnionych kontrolerów. Kontrolerzy będą tworzyć tzw. korpus kontrolerski. To scentralizowanie ma służyć również temu, aby... »