Nr 13 (47) Listopad 2019
Ostatnio otrzymaliśmy pytanie od naszego Czytelnika, jakie dane wpisać ma recepcie nierefundowanej dla pacjenta obcokrajowca. Przypomnijmy, że obcokrajowcy mogą się posługiwać w Polsce m.in. kartą EKUZ, poświadczeniem NFZ, kartą stałego pobytu czy dowodem uchodźcy, co gwarantuje im uzyskanie usług zdrowotnych w naszym kraju. Z artykułu pt. „Jakie dane muszą znaleźć się na recepcie nierefundowanej dla cudzoziemca” (s. 3) dowiesz się, czego nie może zabraknąć na takim dokumencie – czy to w wersji papierowej, czy elektronicznej.
Dynamiczny rozwój systemów teleinformatycznych i szybki postęp innowacyjnych metod leczenia to istotne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia. Nowoczesne technologie i ich stały postęp nakłaniają ustawodawcę do w zmian w obszarze e-zdrowia. Polegają one na zweryfikowaniu rozwiązań prawnych, nadaniu im aktualności i kompletności oraz dostosowaniu ich do współczesnych potrzeb. Z artykułu pt. „Co zyskasz dzięki systemom teleinformatycznym w placówkach medycznych” dowiesz się, jakie dodatkowe narzędzia informatyczne otrzymasz i w czym one Ci pomogą w codziennej pracy.
W tym numerze opisujemy także ciekawy przypadek gdy pacjent złożył wniosek o wydanie dokumentacji medycznej z leczenia szpitalnego. Podmiot leczniczy udostępnił niekompletną dokumentację – brakowało w niej dokumentacji z przebiegu wykonanej operacji. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Pacjenta. Jak się skończyła dla placówki medycznej? Opisujemy to w tekście pt. „Jakie naruszenia praw pacjenta trafiają pod lupę Rzecznika Praw Pacjenta” (s. 15).
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach