Nr 15 (105) Grudzień 2023
Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na istotne kwestie związane z ochroną dokumentacji medycznej. Niezależnie od formy udzielania świadczeń zdrowotnych podmioty lecznicze mają obowiązek skutecznie minimalizować skutki utraty danych. Z najnowszego artykułu pt. „Jakie kroki podjąć w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym” (s. 3) dowiesz się, jak skutecznie zarządzać sytuacją, gdy doszło do utraty danych. Rozmowa z pacjentem i jej właściwe udokumentowanie są kluczowe dla osób wykonujących zawody medyczne i bezpieczeństwa pacjenta. W artykule pt. „Wytyczne prawne dotyczące dokumentowania rozmów z pacjentem i jego rodziną” (s. 6) znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tego procesu. W dzisiejszym cyfrowym świecie systemy informatyczne są nieodzowną częś... »
Nr 14 (104) Listopad/Grudzień 2023
Zapraszam Cię do lektury najnowszego wydania magazynu, w którym skupiamy się na kontrolowaniu dokumentacji medycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to często obiekt szczegółowych kontroli, dlatego że zawiera istotne informacje, które pozwalają na kompleksową ocenę jakości świadczeń zdrowotnych oraz na sprawdzenie, czy świadczeniodawcy wywiązują się z umowy wobec płatnika. Jakie są procedury i kryteria kontroli dokumentacji medycznej? Jakie mogą być konsekwencje błędnie prowadzonej dokumentacji dla placówek medycznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule pt. „Kontrola dokumentacji medycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co musisz wiedzieć?” (s. 3). Zapraszam również do zapoznania się z informacjami o Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który do końca 2023 roku ... »
Nr Specjalny 5 (31) Listopad/Grudzień 2023 – Luty 2024
Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce numer specjalny poświęcony prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej. Elektroniczna dokumentacja medyczna, obejmująca takie elementy jak e-recepty, e-skierowania czy karty informacyjne z leczenia szpitalnego, stanowi kluczowy element nowoczesnej opieki zdrowotnej. Czasem istnieją jednak wątpliwości w zakresie rozróżnienia między „elektroniczną dokumentacją medyczną” a „dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej”. Choć obie te formy są cyfrowe, mają różne zastosowania. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone – począwszy od przyzwyczajeń po kwestie prawne związane z wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej na szeroką skalę. Co więcej, administratorzy placówek medycznych, jako osoby odpowiedzialne za ustalanie zasad cyberbe... »
Nr 13 (103) Listopad 2023
Współczesne czasy niosą wiele zmian, w tym również w obszarze medycyny. Wdrażanie e-dokumentacji w placówkach medycznych to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją menedżerowie i pracownicy sektora zdrowotnego. W tym wydaniu postanowiliśmy przybliżyć Ci kluczowe aspekty tego procesu oraz odpowiedzieć na najbardziej palące pytania. Wprowadzenie systemu informatycznego do zarządzania dokumentacją medyczną to nie tylko techniczne wyzwanie, ale również proces zarządzania zmianą. W artykule pt. „Kluczowe elementy, których nie możesz pominąć, wdrażając e-dokumentację” (s. 3) zamieszczamy wskazówki, jak skutecznie przeprowadzić ten proces, unikając potencjalnych zagrożeń. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła isto... »
Nr 12 (102) Październik 2023
Coraz więcej osób korzysta z usług gabinetów prywatnych i zgłasza prośby do lekarzy pierwszego kontaktu (POZ) o wystawienie skierowań na badania diagnostyczne, które są zlecane w innych gabinetach, w tym prywatnych. Czy lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek wystawiania takich skierowań? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Czy lekarz POZ może odmówić wystawienia skierowania na badania zlecone przez lekarza w prywatnym gabinecie” (s. 8). Niedawno wprowadzono nowy system rekompensat dla pacjentów za wyrządzone im szkody medyczne. Teraz Rzecznik Praw Pacjenta będzie prowadzić postępowania w sprawach rekompensat za szkody medyczne, a pacjenci będą mogli liczyć na rekompensatę w wysokości do 200 tys. zł. Więcej o nowym systemie piszemy w tekście pt. „Nowy system rekompensat... »
Nr 11 (101) Wrzesień 2023
W tym numerze informujemy o nowych zmianach w elektronicznej dokumentacji medycznej, które wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 19 lipca 2023 r. Rozszerzono katalog EDM o Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Indywidualny Plan Opieki Medycznej dołącza do katalogu EDM” (s. 3).Jednym z istotnych zagadnień jest kwestia udostępniania pacjentom wydruków dokumentacji medycznej. W przypadku pacjentów, którzy zwracają się o nie w celu kontynuacji leczenia specjalistycznego w innej placówce medycznej, istnieje możliwość zaproponowania skanu dokumentacji zamiast tradycyjnego wydruku. Więcej informacji znajdziesz w tekście pt. „Jak udostępniać wydruki dokumentacji medycznej” (s. 6).Od 22 czerwca 2023 r. obowiązuje nowy wzór Karty indywidual... »
Nr Specjalny 4 (30) Wrzesień – Listopad 2023
Z przyjemnością oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony tematyce obsługi pacjenta. Kluczowe kwestie stanowi zachowanie procedur medycznych w stosunku do pacjenta, a także dokumentacja medyczna. Gdy pacjent jest nieprzytomny i jest zagrożone jego życie, przepisy dopuszczają działania terapeutyczne bez jego zgody. Jednak w przypadku stabilnego stanu pacjenta ważne jest respektowanie jego praw do decydowania o swoim leczeniu. Lekarze, choć w niektórych przypadkach mają pewne uprawnienia do działania bez zgody pacjenta, powinni zachować ostrożność i przestrzegać wytycznych w tej kwestii. W dziedzinie medycyny estetycznej, w obliczu wzrastającego zapotrzebowania na zabiegi, bardzo szybko rośnie konkurencja. W związku z tym ważne jest, aby przestrzegać zasad etycznych. Przy za... »
Nr 10 (100) Sierpień 2023
Dokumentacja medyczna ma znaczenie nie tylko w procesie leczenia, lecz także w momencie starania się przez pacjenta o rekompensatę za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Lekarz ma obowiązek w tym celu udostępnić dokumentację medyczną. W artykule pt. „Dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń: jakie dane o pacjencie można udostępnić” (s. 4) podajemy wskazówki, jak sprawnie komunikować się z zakładem ubezpieczeń w celu ułatwienia realizacji uprawnień pacjenta. Coraz poważniejsza staje się sprawa niedostępności niektórych leków. Pandemia COVID-19 miała wpływ na przerwanie łańcuchów dostaw i zwiększenie popytu na niektóre preparaty. Tekst pt. „Leki zagrożone brakiem dostępności w 2023 roku – jakie działania mogą podejmować placówki medyczne” (s. 6) wskazuje działania, które placówki ... »
Nr 9 (99) Lipiec 2023
W tym numerze opisujemy obowiązujące przepisy dotyczące wystawiania zaświadczeń lekarskich. Można je wystawić od dnia badania lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Jednak nie zawsze możliwe jest zachowanie tych terminów. Dlatego też na potrzeby pacjentów wprowadzono możliwość wstecznego wystawienia e-zwolnienia. W artykule pt. „Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz” (s. 3) przedstawiamy informacje na temat terminów i zasad, na jakich lekarz może to zrobić.Kolejny artykuł pt. „Projekt ustawy: powstanie nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych” (s. 4) poświęcony jest analizie funkcjonowania wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Analiza ta wykazała nieefektywność obecnych rozwiązań i konieczność wprowadzenia zmian. W ramach no... »
Nr 8 (98) Czerwiec/Lipiec 2023
Chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), a także ochrony danych pacjentów. Zgodnie z przepisami ogólną zasadą dla systemu EDM jest zapewnienie integralności treści dokumentacji i metadanych. Oznacza to konieczność zabezpieczenia systemu przed wprowadzaniem nieautoryzowanych zmian. Wprowadzanie zmian powinno się odbywać tylko w wyjątkowych przypadkach. Artykuł pt. „Błędne oznaczenia w EDM – co może być problemem i jak tego unikać” (s. 3) omawia, jak unikać błędnych oznaczeń i dbać o integralność dokumentacji.Lekarz ma obowiązek udzielenia pacjentowi informacji dotyczących jego stanu zdrowia. Istotne jest, aby takie informacje były udokumentowane w historii choroby, a także potwierdzone podpisem pacjenta. Co więcej, pi... »
Nr Specjalny 3 (29) Czerwiec – Lipiec/Wrzesień 2023
Z ogromną przyjemnością oddajemy w Wasze ręce numer specjalny poświęcony tematyce bezpieczeństwa danych cyfrowych. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej informacji przechowywanych jest w formie elektronicznej, ochrona danych staje się niezwykle istotna. Pragniemy podzielić się z Wami wiedzą na temat kontrolowania przepływu informacji w systemach do e-dokumentacji medycznej oraz omówić kwestię licencji na oprogramowanie w tej dziedzinie, abyście mogli uniknąć zbędnych wydatków. W numerze znajdziecie również praktyczne porady dotyczące niszczenia dokumentacji, aby uniknąć surowych kar, oraz przekazywania pacjentom wyników badań przez telefon lub e-mail. Dowiecie się, czy konieczne jest uzyskanie zgody na przetwarzanie danych podczas rejestracji pacjentów telefonicznie. Przedstaw... »
Nr 7 (97) Czerwiec 2023
Ostatnie doniesienia medialne dotyczące pewnego lekarza, który w ciągu kilku godzin wystawił kilkadziesiąt, a nawet kilkaset recept, budzą poważne obawy dotyczące traktowania recepty jako zwykłego produktu. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży recept przez Internet. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule pt. „Resort zdrowia chce ograniczyć sprzedaż recept przez Internet” (s. 3).Chcielibyśmy także zwrócić Waszą uwagę na zmienione przepisy dotyczące zawierania umów na realizację recept przez apteki, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 r. Zmiany te umożliwiają podmiotom prowadzącym apteki opcjonalne złożenie wniosku w formie papierowej lub elektronicznej. Więcej szczegółów znajdziecie w tekście pt. „Ważne zmiany dla aptek w spr... »
Nr 6 (96) Maj 2023
Podmioty lecznicze mają obowiązek staranności w prowadzeniu dokumentacji medycznej i zapewnieniu jej ochrony, niezależnie od formy udzielania świadczeń. W praktyce trzeba się jednak zmierzyć z innym ryzykiem podczas wizyt domowych. O tym, co należy wziąć pod uwagę, udzielając porady w domu pacjenta, piszemy w artykule pt. „Wizyty domowe a prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta” (s. 3).Standardowa Procedura Operacyjna (SOP) to instrukcja, która określa sposób realizacji określonych czynności w danym procesie. Taka procedura powinna być przejrzysta, jednoznaczna i sporządzona w możliwe prosty sposób, tak by osoby zobligowane do jej stosowania nie miały wątpliwości, jak w danej sytuacji się zachować. W artykule pt. „Standardowa Procedura Operacyjna w placówce medycznej – jak ją opr... »
Nr 5 (95) Kwiecień 2023
Często mówi się o wprowadzeniu wymogu umieszczania na receptach informacji dotyczących terminu, w którym pacjent musi je zrealizować. Podobne postulaty formułuje się w odniesieniu do skierowań, które – zgodnie z przepisami – wymagają rejestracji w określonym czasie. Obecnie zasadą jest, że receptę można zrealizować w terminie 30 dni od daty jej wystawienia lub naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Jak długo są ważne recepty i skierowania” (s. 3). Teleporada to świadczenie zdrowotne udzielane na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Udziela jej lekarz, pielęgniarka lub położna, zatrudnieni u świadczeniodawcy POZ. Informacja w ramach standardu organizacyjnego teleporady przewiduje ponadt... »
Nr Specjalny 2 (28) Kwiecień – Czerwiec 2023
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony kontaktowaniu z NFZ. Szczególną uwagę poświęcamy kwestiom dokumentacji medycznej, która najczęściej podlega kontroli urzędników NFZ. NFZ kontroluje przestrzeganie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w tym liczbę i jakość udzielanych świadczeń medycznych, terminowość realizacji usług oraz kwestie rozliczeniowe. Do kompetencji kontrolera NFZ należą: badanie i ocena wszelkich informacji związanych z zakresem kontroli, zawartych w dokumentach – w tym w dokumentacji medycznej i finansowo-księgowej oraz na innych nośnikach informacji; pobieranie i zabezpieczanie badanych dokumentów i nośników; przeprowadzanie oględzin w celu ustalenia stanu faktycznego obiektów budowlanych lub rzeczy albo przebiegu określonych czynności; żąda... »
Nr 4 (94) Marzec/Kwiecień 2023
Przychodnie, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują go na badania w programie „Profilaktyka 40 plus”, otrzymają premię finansową, która ma z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, z drugiej ma docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 Plus”. Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. „Premie za pomoc pacjentom w skorzystaniu z programu »Profilaktyka 40 plus« – kiedy je otrzymasz” (s. 3). O możliwościach rozwoju sztucznej inteligencji mówiło się od lat i od długiego czasu korzystamy z proponowanych rozwiązań. Skąd nagłe zainteresowanie tematem i burza medialna wokół ChatGPT? Dotychczasowe rozwiązania nierzadko oceniano negatywnie z perspektywy ich efekt... »
Nr 3 (93) Marzec 2023
Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem walki z pandemią. Na szczęście nie zahamowało to rozwoju cyfryzacji. Co więcej, poza konsekwentnym wdrażaniem zaplanowanych wcześniej zmian przyjęto także nowe plany rozwoju systemu e-zdrowia na kolejne lata. Dla naszych Czytelników w artykule pt. „Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku” (s. 4) przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w minionym roku. Nadzór telemetryczny to nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). W odróżnieniu od standardowej metody monitorowania stanu zdrowia pacjenta zdalne monitorowanie parametrów przekazywanych z urządzeń wszczepialnych umożliwia kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów w cza... »
Nr 2 (92) Luty 2023
Już niebawem kierowanie na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową przejdzie transformację cyfrową. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje już w przypadku innych zakresów świadczeń, takich jak np. leczenie szpitalne. Nadal jednak zakłada się wyjątki, w których można bądź należy zachować postać papierową. Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. „E-skierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitację uzdrowiskową” (s. 3). Koordynacja w POZ to sztandarowy projekt ministra zdrowia. Wprowadza on rozwiązania oparte na doświadczeniach pilotażu POZ PLUS, który prowadzono w niemal 40 placówkach POZ i uczestniczyło w nim ok. 350 tys. pacjentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Opieka koordynowana w POZ – co jest niezbędne, aby placówki medyczne podpisywały ... »
Nr Specjalny 1 (27) Styczeń – Marzec 2023
Oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony wdrożeniu opieki koordynowanej w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i obowiązkami m.in. w zakresie dokumentacji medycznej, jakie się z tym wiążą. Zmiany są konsekwencją przeprowadzonego od 1 lipca 2018 r. do 30 września 2021 r. przez lekarzy rodzinnych pilotażu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Opieka koordynowana ma poprawić sytuację pacjentów na kilku płaszczyznach. Dzięki temu uzyskają oni dostęp do badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii. Zapewni im to lepszą opiekę i pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych. Wprowadzenie konsultacji specjalistycznych z różnych dziedzin ułatwi lekarzowi rodzinnemu prowadzeni... »
Nr 1 (91) Styczeń 2023
Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma obowiązek prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. O ile ta kwestia jest poza wszelką dyskusją, o tyle wątpliwości dotyczą tych zawodów i usług, które funkcjonują niejako na pograniczu świadczeń zdrowotnych i innych dziedzin. Z artykułu pt. „Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną” (s. 4) dowiesz się, jak to wygląda na przykładzie świadczeń logopedycznych, które mogą być realizowane jako element leczenia i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych, zwłaszcza na oddziałach laryngologicznych i neurologicznych. Zastanawiasz się, jak postąpić z dokumentacją medyczną, która nadal ma postać papierową? Czy trzeba ją skanować, czy można ją pozostawić w formie papierowej? Jakie są spo... »