Nr 1 (91) Styczeń 2023
Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma obowiązek prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. O ile ta kwestia jest poza wszelką dyskusją, o tyle wątpliwości dotyczą tych zawodów i usług, które funkcjonują niejako na pograniczu świadczeń zdrowotnych i innych dziedzin. Z artykułu pt. „Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną” (s. 4) dowiesz się, jak to wygląda na przykładzie świadczeń logopedycznych, które mogą być realizowane jako element leczenia i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych, zwłaszcza na oddziałach laryngologicznych i neurologicznych.
Zastanawiasz się, jak postąpić z dokumentacją medyczną, która nadal ma postać papierową? Czy trzeba ją skanować, czy można ją pozostawić w formie papierowej? Jakie są sposoby nadawania numerów stron w dokumentacji papierowej? Czy można oddzielnie nadawać numery dokumentacji, którą tworzy lekarz, a oddzielnie innym dokumentom, np. skierowaniom czy dokumentom, na których podpisywał się pacjent (obecnie już nie musi się podpisywać)? Te i inne wątpliwości rozstrzygamy w artykule pt. „Czy dokumentację medyczną w postaci papierowej trzeba skanować” (s. 6).
Problem przechowywania dokumentacji medycznej jest bardzo istotny w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych i praktyk lekarskich. Wytworzone przez lata papierowe wersje dokumentacji medycznej zajmują nierzadko wiele metrów bieżących w magazynach i szafach. Wiele placówek medycznych jest w trakcie przechodzenia z dokumentacji papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Część dokumentacji jest jeszcze w wersji papierowej, a część już w wersji elektronicznej. W artykule pt. „Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?” (s. 18) podpowiadamy, jak postępować
obecnie, gdy dokumentacja medyczna prowadzona w jednej postaci nie może być już prowadzona w drugiej z nich.
Spis treści:
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
- Który lekarz wprowadza do rejestru SIM informację o ciąży pacjentki
- Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną
E-ZDROWIE
FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ
- Czego nie może zabraknąć w formularzu zgłoszenia zakażenia lub choroby zakaźnej
- Karta żywienia pozajelitowego dorosłych – co powinna zawierać
OBSŁUGA PACJENTA
- Czy przegranie wyniku badania cyfrowego na płytę CD stanowi udostępnienie dokumentacji medycznej
- Dokumentacja medyczna podstawą uniewinnienia lekarza w postępowaniu karnym
- Jak potwierdzać kopię dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem
PYTANIA CZYTELNIKÓW
- Kto dodaje e-skierowanie do zakładki z wizytą w systemie EDM?
- Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?
PROCEDURA
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach