Nr 10 (100) Sierpień 2023

Dokumentacja medyczna ma znaczenie nie tylko w procesie leczenia, lecz także w momencie starania się przez pacjenta o rekompensatę za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Lekarz ma obowiązek w tym celu udostępnić dokumentację medyczną. W artykule pt. „Dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń: jakie dane o pacjencie można udostępnić” (s. 4) podajemy wskazówki, jak sprawnie komunikować się z zakładem ubezpieczeń w celu ułatwienia realizacji uprawnień pacjenta.
Coraz poważniejsza staje się sprawa niedostępności niektórych leków. Pandemia COVID-19 miała wpływ na przerwanie łańcuchów dostaw i zwiększenie popytu na niektóre preparaty. Tekst pt. „Leki zagrożone brakiem dostępności w 2023 roku – jakie działania mogą podejmować placówki medyczne” (s. 6) wskazuje działania, które placówki medyczne, zwłaszcza szpitale, mogą podjąć w celu zarządzania brakami dostępności leków.
Obecnie rośnie zapotrzebowanie na świadczenia psychologiczne i psychoterapię. W związku z tym często pojawia się pytanie, jakie dokumenty z realizacji udzielanych świadczeń powinny tworzyć osoby pracujące w tych dziedzinach. Tę istotną dla psychologów i psychoterapeutów kwestię opisujemy w artykule pt. „Czy psychoterapeuta i psycholog w prywatnym gabinecie muszą prowadzić dokumentację medyczną” (s. 10).
Wreszcie, w tekście pt. „Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne” (s. 12) znajdziesz informację o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca 2023 r. Oznacza to m.in. powrót profilaktycznych badań lekarskich personelu. Wszystkie zaległe badania profilaktyczne trzeba będzie wykonać do 28 grudnia 2023 r.
Spis treści:
OBSŁUGA PACJENTA
- Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia
- Dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń: jakie dane o pacjencie można udostępnić
- Leki zagrożone brakiem dostępności w 2023 roku – jakie działania mogą podejmować placówki medyczne
FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
- Czy psychoterapeuta i psycholog w prywatnym gabinecie muszą prowadzić dokumentację medyczną
- Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne
- Okres przechowywania dokumentacji medycznej pacjenta – o czym musisz pamiętać
- Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej – jak go prowadzić
E-ZDROWIE
INSTRUKCJE
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach