Nr 15 (105) Grudzień 2023
Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na istotne kwestie związane z ochroną dokumentacji medycznej. Niezależnie od formy udzielania świadczeń zdrowotnych podmioty lecznicze mają obowiązek skutecznie minimalizować skutki utraty danych. Z najnowszego artykułu pt. „Jakie kroki podjąć w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym” (s. 3) dowiesz się, jak skutecznie zarządzać sytuacją, gdy doszło do utraty danych.
Rozmowa z pacjentem i jej właściwe udokumentowanie są kluczowe dla osób wykonujących zawody medyczne i bezpieczeństwa pacjenta. W artykule pt. „Wytyczne prawne dotyczące dokumentowania rozmów z pacjentem i jego rodziną” (s. 6) znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tego procesu.
W dzisiejszym cyfrowym świecie systemy informatyczne są nieodzowną częścią opieki zdrowotnej. Artykuł pt. „Skutki i zagrożenia niewylogowania się z konta użytkownika w systemie EDM” (s. 12) rzuca światło na ryzyko związane z niewłaściwymi praktykami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony danych.
Pamiętajmy, że elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) obejmuje dane osobowe, a więc przetwarzanie danych podlega RODO. W artykule pt. „Zabezpieczenie danych pacjentów w ramach e-dokumentacji: jak stosować przepisy i rekomendacje” (s. 14) zawieramy wskazówki dotyczące zabezpieczenia danych pacjentów.
Co więcej, chcę przypomnieć o istotnym obowiązku lekarzy dotyczącym wydawania kopii dokumentacji medycznej. Zgodnie z najnowszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (C-307/22) lekarz nie może odmówić bezpłatnego wydania kopii dokumentacji, nawet jeśli pacjent potrzebuje jej do oszacowania roszczeń związanych z błędem medycznym. Szczegóły tej sprawy znajdziesz w artykule pt. „Lekarz nie może odmówić wydania kopii dokumentacji medycznej, znając cel jej pozyskania” (s. 16).
Spis treści:
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
- Jakie kroki podjąć w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym
- Procedury związane z dokumentowaniem działań ratujących życie
- Wytyczne prawne dotyczące dokumentowania rozmów z pacjentem i jego rodziną
FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ
- Stwierdziłeś chorobę zawodową – jak ją opisać w dokumentacji medycznej
- Jak właściwie zlecać długoterminową opiekę pielęgniarki
E-ZDROWIE
- Skutki i zagrożenia niewylogowania się z konta użytkownika w systemie EDM
- Zabezpieczenie danych pacjentów w ramach e-dokumentacji: jak stosować przepisy i rekomendacje
OBSŁUGA PACJENTA
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH OSOBOWYCH
PROCEDURA
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach