Nr 2 (36) Luty 2019

Niezbędne minimum informacji o pacjencie i jego stanie zdrowia w dokumentacji medycznej pozwala na właściwą identyfikację osoby i dotyczących go problemów zdrowotnych. Nie zawsze jednak jest tak, że możesz postawić rozpoznanie podczas pierwszej wizyty lub po pobycie w szpitalu. W artykule pt. „Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – jakie może powodować konsekwencje” (s. 8) podpowiadamy, których danych nie może zabraknąć i jak postępować, gdy masz tylko rozpoznanie wstępne.
Od początku 2019 roku każdy podmiot ma obowiązek prowadzenia e-kartotek pacjenta. Dotyczy to trzech dokumentów, które są już wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wprowadzenie nowego systemu to wciąż duże wyzwanie, ponieważ sporo placówek nie ma odpowiednich narzędzi ani zaplecza informatycznego. W artykule pt. „Jakie wymogi powinny spełniać poradnie w związku z wejściem w życie e-dokumentacji” (s. 12) znajdziesz wskazówki, jak sobie z tym poradzić.
PESEL jest najczęściej wykorzystywanym identyfikatorem pacjenta. Wokół niego zbudowane są systemy informatyczne wykorzystywane w placówkach medycznych. W artykule pt. „Czy zawsze musisz wpisać PESEL do dokumentacji medycznej” (s. 14) odpowiadamy na wątpliwość, czy jest możliwe udzielanie świadczenia medycznego bez tego numeru? Jeśli tak, w jakich przypadkach?
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach