Nr 2 (51) Luty 2020
Od 1 lipca 2020 r. lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom 75+ recepty na bezpłatne leki. Obecnie pacjenci muszą korzystać z wizyt lekarskich podwójnie – zarówno w POZ, jak i w przychodni specjalistycznej. Co się jeszcze zmieni? O szczegółach piszemy w artykule pt. „Czy lekarze bez listy aktywnej mogą wypisywać e-recepty na bezpłatne leki dla seniorów” (s. 3).
Ustalenie tożsamości pacjenta/kuracjusza przed udzieleniem mu świadczenia jest jednym z najistotniejszych obowiązków każdego podmiotu leczniczego, przede wszystkim ze względu na ewentualne negatywne konsekwencje wynikające z pomyłki, które mogą zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. W artykule pt. „Czy masz obowiązek umieszczania numeru PESEL w dokumentacji medycznej kuracjuszy” (s. 6) podpowiadamy, jak postąpić w sytuacji, gdy uzyskujesz od pacjenta dane osobowe.
Przychodnie czy szpitale często przekazują dane osobowe zawarte w dokumentacji medycznej do tzw. chmury. Nie można niestety wykluczyć wycieku tych danych lub innego naruszenia ich ochrony. Kto w takiej sytuacji może odpowiadać za naruszenie – administrator, podmiot przetwarzający czy dostawca usługi chmurowej? Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. „Przetwarzasz dane osobowe pacjentów w chmurze – jak to robić bezpiecznie” (s. 18).
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach