Trądzik – kiedy należy iść do dermatologa?

/appFiles/site_125/images/autor/WGf9Ks4Q7k6eXS1.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 27 września 2023
Dokument archiwalny
Trądzik – kiedy należy iść do dermatologa?

Choć na pewnym etapie życia dotyczy niemal każdego, są sytuacje, w których dobrze jest zwrócić się po pomoc do lekarza. Kiedy należy umówić się z trądzikiem do dermatologa i jak przygotować się do wizyty?

Trądzik – kiedy należy iść do dermatologa?

Problematyczna cera to naturalny efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie szczególnie w wieku dorastania, ale nie tylko. U nastolatków bardzo często pojawiają się na twarzy wypryski, wykwity i nadmierna produkcja sebum. Kiedy radzić sobie z problemem na własną rękę, dostępnymi w drogeriach i aptekach specyfikami bez recepty, a kiedy poprosić o pomoc specjalistę? Jak przebiega taka wizyta i czego można się po niej spodziewać?

Kiedy trądzik wymaga interwencji dermatologa?

Pierwsze objawy trądziku młodzieńczego zwykle są sygnałem, że należy zmienić dotychczasowe zwyczaje pielęgnacyjne i kosmetyki. Cera trądzikowa, ze skłonnością do przetłuszczania się wymaga stosowania preparatów myjących zawierających substancje aktywne o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, wyciszających stany zapalne oraz normalizujących. Warto sięgnąć po lekkie kremy nawilżające, które nie będą zapychać porów i pozwolą skórze oddychać. Zdaniem niektórych specjalistów na uwagę zasługuje również dieta. Pomocna może się okazać rezygnacja ze słodyczy, ostrych przypraw i używek.

W sytuacji, gdy czujesz, że twoje starania nie przynoszą efektu lub co gorsza, problem się pogłębia, to zdecydowanie dobry moment na to, by umówić się na wizytę u dermatologa. Szybkiej reakcji i kontaktu z lekarzem wymagają blizny potrądzikowe, których pozbycie się jest już bardzo złożonym procesem.

Jak wygląda wizyta u dermatologa osoby z trądzikiem?

Przed konsultacją musisz się odpowiednio przygotować, by była maksymalnie wartościowa. Dobry dermatolog w Warszawie przeprowadzi szczegółowy wywiad, w celu ustalenia przyczyny złego stanu skóry i wyeliminowania jej. Jakie pytania mogą paść w gabinecie?

  • Od kiedy cierpisz na trądzik?

  • Kiedy kondycja skóry się pogorszyła?

  • Czy to twoja pierwsza próba leczenia trądziku? Jeśli nie, jakie specyfiki były przepisane i jaki skutek przyniosło ich stosowanie?

  • Czy chorujesz na coś przewlekle, jakie przyjmujesz leki?

  • Jak wygląda twoja dieta?

  • Jak przebiega twoja codzienna pielęgnacja twarzy? Jakich kosmetyków używasz?

Idealnie, jeśli przez pewien czas przed pójściem do lekarza, będziesz sporządzać notatki dotyczące zmian na skórze twojej twarzy. Przygotuj sobie tabelę, w której znajdzie się rubryka na opis stanu cery (możesz uzupełnić go fotografią), menu, zażywane leki, stosowane kosmetyki (również te kolorowe) oraz moment w cyklu menstruacyjnym (kobiety).

Ważne jest, by na wizytę do dermatologa udać się z oczyszczoną skórą twarzy, bez żadnego makijażu. Lekarz musi dokładnie przyjrzeć się problemowi, by postawić trafną diagnozę.

Po wizycie u dermatologa

Leczenie trądziku zwykle wymaga czasu i systematyczności. Przestrzegaj dokładnie planu, który otrzymasz od specjalisty, zażywaj wszystkie leki, kosmetyki pielęgnacyjne zgodne z zaleceniami i jeśli kuracja ma trwać 3 miesiące, nie rezygnuj z niej, bo po 2 tygodniach nie widać rezultatów. Na wizycie kontrolnej lekarz oceni, czy działania są skuteczne, czy trzeba w nich coś zmienić.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto sobie uświadomić. Trądzik to nie tylko problem natury skórnej, ale bardzo często również psychologicznej. Coraz więcej osób udaje się w takim przypadku po wsparcie do psychologa, lecz niektórzy wciąż nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Zmiany trądzikowe w młodym wieku, kiedy psychika wciąż się kształtuje, jest szczególnie wrażliwa i dodatkowo narażona na działanie zmian hormonalnych, potrafią wywołać traumę, znacząco obniżyć poczucie własnej wartości, spowodować poważne trudności w relacjach społecznych, a nawet przyczynić się do depresji. Tu szczególna uwaga dla rodziców, by obserwowali swoje dzieci, słuchali ich i potrafili odpowiednio zareagować.

Słowa kluczowe:
dermatologtrądzik