Wystawianie e-ZLA

Procedura i zasady wystawiania zaświadczeń e-ZLA

Procedurę orzekania o niezdolności do pracy regulują przepisy ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Oto szczegóły.

Flagi

Wystawianie recept dla pacjentów obcokrajowców w placówkach medycznych

Dowiedz się, jak recepty wystawiane za granicą są realizowane w Polsce i jakie obowiązują zasady wystawiania e-recept dla obcokrajowców. Poznaj przepisy dotyczące leków dopuszczonych do obrotu. Czytaj więcej!

leki

Ułatwienia w zakresie weryfikacji pacjenta uprawnionego do bezpłatnych leków

Od 1 listopada 2023 r. obowiązują rozwiązania, dzięki którym łatwiej jest zapisywać bezpłatne leki świadczeniobiorcom niepełnoletnim oraz osobom po ukończeniu 65 roku życia. Lekarz powinien mieć zatem na uwadze zmiany wprowadzone wskutek zmian prawnych. Dowiedz się, jak nowe regulacje wpłyną na praktykę medyczną.

Skierownia od lekarza

Czy skierowanie od prywatnego lekarza będzie honorowane w placówce z kontraktem NFZ

Jesteśmy zakładem leczniczym prowadzonym przez placówkę prywatną – spółkę jawną. Czy możemy wystawiać e-skierowania, które będą honorowane w szpitalach i przychodniach, które mają kontrakt z NFZ?

Wydanie dokumentacji medycznej

Lekarz nie może odmówić wydania kopii dokumentacji medycznej, znając cel jej pozyskania

Lekarz ma obowiązek bezpłatnie wydać pacjentowi kopię dokumentacji medycznej – nawet jeśli ten potrzebuje jej do oszacowania roszczeń związanych z błędem medycznym – tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 października 2023 r. (C-307/22). Poznaj szczegóły sprawy.

Alergie

Uczulenie na leki: przed zabiegiem personel medyczny musi o to zapytać pacjenta

Standardem poprawnego działania jest zapytanie pacjenta przez personel medyczny, czy jest uczulony na leki, a następnie zanotowanie w dokumentacji medycznej. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi VIII Wydział Cywilny z 19 kwietnia 2022 r. (sygn. akt VIII C 234/20). Poznaj szczegóły tej sprawy.

Badania laboratoryjne

Jak wyjaśnić wątpliwy wynik badania laboratoryjnego

Lekarz w swojej praktyce może się spotkać z wynikami badań laboratoryjnych, które wykazują wartości krytyczne. To sygnał, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, zwłaszcza w kontekście współpracy ze specjalistami w dziedzinie medycyny laboratoryjnej. Dowiedz się, jak przekazać i wyjaśnić taki wątpliwy wynik badania laboratoryjnego.

Kara NFZ

Kara NFZ za błędy w dokumentacji medycznej lekarza? Niekoniecznie!

Umowa między NFZ a lekarzem ma na celu przede wszystkim zapewnienie pacjentowi dostępu do niezbędnych leków. Jak określił Sąd Najwyższy, nie należy zbytnio akcentować literalnej formy umowy. W związku z tym niedokładnie przekazany PESEL, niewłaściwie umieszczona pieczątka lub inne błędy formalne nie powinny stanowić podstawy do żądania zwrotu całkowitej refundacji.

konsylium lekarskie

Możliwość zasięgnięcia opinii innego lekarza POZ – poznaj obowiązki świadczeniodawcy

W przypadku nieskutecznego leczenia lub słabo działającej terapii pacjent ma prawo zwrócić się do lekarza rodzinnego o zmianę terapii lub o zasięgnięcie opinii innego lekarza. Sprawdź, jak postąpić w sytuacji, gdy pacjent będzie chciał skorzystać z takiego prawa.

Skierowanie od lekarza

Czy lekarz POZ może odmówić wystawienia skierowania na badania zlecone przez lekarza w prywatnym gabinecie

Rośnie liczba pacjentów korzystających z gabinetów prywatnych i zgłaszających prośby do lekarzy POZ o wystawienie skierowań na badania diagnostyczne, które są zlecane w tych gabinetach. Czy lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek wystawiania takich skierowań?