
Przesyłasz dokumentację tradycyjną pocztą – jak ją bezpiecznie zapakować
Pacjent ma prawo żądać udostępnienia swojej dokumentacji medycznej w formie wyciągów, odpisów lub kopii, a także przesłania jej pocztą. Placówki medyczne powinny jasno określić zasady realizacji tego prawa w swoich wewnętrznych regulaminach, aby zapewnić pacjentom wygodny i bezpieczny dostęp do ich dokumentacji. Sprawdź, jak wprowadzić do regulaminu odpowiednie zapisy dotyczące przesyłania dokumentacji pocztą, uwzględniając takie kwestie jak forma przesyłki, potwierdzenie odbioru oraz koszty związane z realizacją usługi.

Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – sprawdź, jakie może rodzić konsekwencje
Każda dokumentacja medyczna musi zawierać nazwę i numer statystyczny rozpoznania choroby, problemu zdrowotnego lub urazu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki niedopełnienia tego obowiązku.

Upoważnienie do wydania wyników badań – co musi się w nim znaleźć
Każdy pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, a ponadto może upoważnić inną osobę do udostępnienia jej swojej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakich informacji nie może zabraknąć w takim upoważnieniu?

Jakie są prawne aspekty prowadzenia dokumentacji medycznej przez lekarza na zewnętrznej platformie?
W jednym z podmiotów medycznych jeden z lekarzy prowadzi dokumentację medyczną pacjentów na zewnętrznej platformie internetowej, umożliwiającej umawianie wizyt oraz prowadzenie dokumentacji, zamiast korzystać z systemu oferowanego przez placówkę. Mimo wielokrotnych próśb, lekarz odmawia korzystania z wewnętrznego systemu. Jakie są prawne aspekty tej sytuacji?

Upoważnienie do zdalnego wglądu w dokumentację medyczną
W jaki sposób można upoważnić osobę bliską do zdalnego wglądu w dokumentację? W jaki sposób można zweryfikować zdalnie czy dana osoba faktycznie jest tą, którą pacjent upoważnił? W jaki sposób można bezpiecznie udostępnić dokumentację medyczną zdalnie osobie upoważnionej?

Jak długo są ważne recepty i skierowania
Często okazuje się, że pacjenci nie mogą wykupić danego leku dopiero po podjęciu próby jego wykupienia w aptece. Powodem tego jest brak informacji na receptach odnośnie do terminu ważności. Sprawdź, jak długo ważne są recepty i skierowania.

Czy konieczna jest digitalizacja dokumentacji medycznej w postaci papierowej będącej materiałem archiwalnym
Przechodzenie na elektroniczną dokumentację medyczną budzi pytania o zarządzanie dokumentacją medyczną będącą materiałem archiwalnym w rozumieniu przepisów ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Czy i jak należy digitalizować taką dokumentację?

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego: zasady wydawania wypisu pacjentowi
Jakie są zasady dotyczące przygotowywania i wydawania wypisu ze szpitala w kontekście obowiązującej elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)? Ile egzemplarzy należy przygotować, czy można wydrukować dodatkowe kopie dla pacjenta, oraz czy pacjent musi potwierdzić odbiór wypisu swoim podpisem?

Lecznictwo uzdrowiskowe: przepisy dotyczące podpisywania dokumentacji medycznej
Czy w historii choroby oraz w karcie informacyjnej w leczeniu uzdrowiskowym i rehabilitacji uzdrowiskowej konieczny jest wpis lekarza prowadzącego i kierującego oddziałem, czy wystarczy tylko podpis lekarza prowadzącego? Sprawdźmy, jakie wymogi prawne rozporządzenia ministra zdrowia i przepisów ustaw regulują tę kwestię.

Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły
Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia jego lekarzowi rodzinnemu. Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki. Poznaj szczegóły uregulowań dotyczących tej dokumentacji.