Rozmowa z pacjentem

Wytyczne prawne dotyczące dokumentowania rozmów z pacjentem i jego rodziną

Rozmowa z pacjentem i jej właściwe udokumentowanie mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia osób wykonujących zawody medyczne oraz bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta. Poznaj wskazówki dotyczące tych aspektów procesu leczenia.

Jakośc w medycynie

Jakość dokumentacji medycznej jako kluczowy element oceny jakości w opiece zdrowotnej

Prawo do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, a prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie dokumentacji medycznej jest wypełnieniem obowiązku prawnego ciążącego na podmiocie leczniczym i osobach udzielających świadczeń zdrowotnych.

Rozmowa z pacjentem

Jakie informacje należy uwzględnić w opisie stanu pacjenta

Dokumentacja medyczna jest nieodzownym elementem opieki zdrowotnej, a opis stanu pacjenta odgrywa w niej kluczową rolę. Zgodnie z przepisami lekarze muszą zawierać w niej precyzyjne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, co pozwala na kompleksową opiekę medyczną. Zadbaj o jakość i kompletność dokumentacji medycznej.

e-medycyna

Czym jest EDM i dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej

Elektroniczna dokumentacja medyczna to m.in. e-recepty, e-skierowania czy karta informacyjna z leczenia szpitalnego. Obok funkcjonuje dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jakie są różnice między tymi formami dokumentacji medycznej?

Bezpłatne leki

W jakich konkretnych sytuacjach można wystawić pacjentowi bezpłatne leki

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie 30 sierpnia 2023 r., znacząco rozszerzyła krąg osób uprawnionych do bezpłatnego zaopatrzenia w leki. W związku z tym pojawiły się pewne wątpliwości co do tych uprawnień.

szablon

Zalety tworzenia szablonów dokumentacji medycznej

Szablony dokumentacji medycznej pomagają oszczędzić czas oraz zapewniają kompletność informacji, co ma znaczenie zarówno dla jakości udzielanych świadczeń medycznych, jak i ochrony przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów oraz kontrolą instytucji nad sektorem zdrowotnym.

godzina na oświadczeniu o wyrażeniu zgody na badanie

Czy wpisywać godzinę na oświadczeniu o wyrażeniu zgody na badanie

Zgodę pacjenta należy uzyskać we właściwym czasie, zawsze przed wykonaniem badania. Odpowiednio sformułowane oświadczenie może zabezpieczyć placówkę na wypadek roszczeń pacjenta. Sprawdź, w czym może pomóc wpisanie godziny w treści zgody na badanie.

Dokumentacja medyczna w poradni rehabilitacyjnej

Jak prowadzić dokumentację w poradni rehabilitacyjnej

Gdy u tego samego pacjenta kilkukrotnie wykonujemy to samo świadczenie, numer kolejny w księdze zabiegów nie powinien być stały, przypisany do tej konkretnej osoby. Co jest jeszcze niezbędne, aby mieć pewność, że właściwie uzupełniamy dokumentację w poradni rehabilitacyjnej?

wydruki

Jak udostępniać wydruki dokumentacji medycznej

Pacjent zwrócił się o udostępnienie wydruków dokumentacji medycznej w celu dalszego leczenia specjalistycznego w innej placówce medycznej. Sprawdź, czy placówka medyczna, zamiast udostępnienia wydruku, może zaproponować pacjentowi skan tej dokumentacji.

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak ją uzyskiwać

Wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta w niektórych przypadkach grozi karą więzienia do 2 lat. Zgoda jest wymagana zarówno w przypadku działań diagnostycznych, terapeutycznych, jak i profilaktycznych oraz rehabilitacyjnych. Poznaj najważniejsze zasady związane z jej uzyskiwaniem.