dokumentacja psychologa i psychoterapeuty

Czy psychoterapeuta i psycholog w prywatnym gabinecie muszą prowadzić dokumentację medyczną

Gabinety psychologiczne oraz psychoterapeutyczne od pewnego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Liczba udzielanych świadczeń przez te osoby znacznie wzrasta. Tym samym pojawia się coraz więcej pytań o to, jakie dokumenty z realizacji udzielanych świadczeń powinien tworzyć psycholog i psychoterapeuta oraz jakie obowiązki musi spełnić w związku z nowymi zasadami ochrony danych osobowych. Oto odpowiedź.

Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej

Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej – jak go prowadzić

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych musi prowadzić wykaz udostępnianej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak właściwie prowadzić taki wykaz i jakich błędów unikać, aby nie narazić się na zarzuty ze strony organów kontrolujących.

Badanie profilaktyczne

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne

Od 1 lipca 2023 r. w Polsce zniesiono stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się bowiem z powrotem w pełnym zakresie obowiązków w zakresie pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Oto szczegóły.

zgoda sądu na leczenie

Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

W niektórych przypadkach lekarz musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie konkretnego działania medycznego. W praktyce jest to zgoda zastępcza. Kiedy należy o nią wnioskować?

przechowywania dokumentacji medycznej

Okres przechowywania dokumentacji medycznej pacjenta – o czym musisz pamiętać

Placówki medyczne przechowują dokumentację medyczną przez 20 lat z wyjątkami i mają obowiązek zapewnić możliwość jej udostępnienia pacjentom bez zbędnej zwłoki. Jak zorganizować ten proces, aby uniknąć kar?

Dokumentacja elektroniczna

Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej: jakie konsekwencje może mieć brak załączników

Niekompletność dokumentacji medycznej – zwłaszcza braki wymaganych załączników – może skutkować poważnymi konsekwencjami na wielu polach. Dla pacjenta najczęściej będą mieć one wymiar zdrowotny – szczególnie gdy brakuje ważnych informacji na temat stanu zdrowia chorego, co może opóźnić postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Z kolei dla placówki medycznej konsekwencje przybiorą najczęściej wymiar finansowy, wynikający z odpowiedzialności za błędy albo kar za nieprzestrzeganie obowiązujących procedur.

Dokumentacja szpitalna

Zasady wystawiania pacjentowi karty informacyjnej z leczenia szpitalnego

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego jest jednym z najważniejszych dokumentów, które pacjent otrzymuje po opuszczeniu szpitala. Zawiera ona podsumowanie informacji o procesie leczenia szpitalnego, do którego pacjent był zakwalifikowany. Poznaj zasady związane z tą dokumentacją medyczną.

EDM

Błędne oznaczenia w EDM – co może być problemem i jak tego unikać

Ogólną zasadą prowadzenia systemu dla EDM wynikającą z przepisów jest to, że system teleinformatyczny, w którym jest prowadzona dokumentacja, powinien zapewniać integralność treści dokumentacji i metadanych, polegającą na zabezpieczeniu przed wprowadzaniem zmian. Wprowadzanie zmian może odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, jak unikać błędnych oznaczeń.

Zdalny wpis do e-dokumentacji

Wpisy w dokumentacji medycznej poza placówką – jak się ustrzec takich praktyk i jakie zabezpieczenia stosować

W jednej z placówek, w której przeprowadzono kontrolę NIK w latach 2019–2021, zatrudniony lekarz zabierał oryginały dokumentacji medycznej do domu lub innej pracy, w celu ich uzupełnienia, i zwracał je po tygodniu. Jak wskazał kontrolujący, było to niezgodne z przepisami i ustalonymi regulacjami wewnętrznymi dotyczącymi polityki bezpieczeństwa. Sprawdź, jak ustrzec się takich praktyk.

przekazywanie pacjentowi wyników badań

Przekazujesz pacjentowi wyniki badań przez telefon lub e-mailem – jak zadbać o bezpieczeństwo danych

Personel placówki medycznej może przekazać telefonicznie informację o wyniku badania. Może też te dane wysłać e-mailem. Jak jednak zweryfikować, czy pacjent jest upoważniony do otrzymania tych danych? Jak się zabezpieczyć przed tym, by wyniki badań, które są danymi wrażliwymi, nie trafiły w niepożądane ręce?