
Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?
Jesteśmy w trakcie przechodzenia z dokumentacji papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Część dokumentacji mamy w wersji papierowej (np.karty wkłuć, karty obserwacji pacjentów z założonym cewnikiem czy choćby pierwszą stronę historii choroby z podpisem pacjenta i zgodą na leczenie), a część już w wersji elektronicznej (np. raporty lekarskie, pielęgniarskie, obserwacje psychologa czy karta fizjoterapeuty). Do tej pory wszystko drukowaliśmy i składaliśmy do archiwizacji. Pacjenci zgłaszający się do placówki częściowo mają skierowania elektroniczne, a częściowo papierowe. Jak postępować obecnie?

Kto dodaje e-skierowanie do zakładki z wizytą w systemie EDM?
Rejestratorka zapisuje pacjenta na fizjoterapię na dany termin w terminarzu w aplikacji EDM. Dodaje pacjenta do harmonogramu przyjęć i pobiera z systemu e-skierowanie z P1. W momencie gdy fizjoterapeuta bada pacjenta, otwiera zakładkę z wizytą i uzupełnia tam określone dane. Widzi tam też skierowanie. Czy dodanie skierowania do systemu jest zadaniem rejestratorki, czy fizjoterapeuty?

Który lekarz wprowadza do rejestru SIM informację o ciąży pacjentki
Prawo nie stanowi, kto ma obowiązek wpisać informację do tzw. rejestru ciąż. Czy ma to robić ginekolog, czy np. lekarz POZ, gdy pacjentka zgłosi się z przeziębieniem?

Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków
Polecamy naszym Czytelnikom książkę „Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków”, która przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące prowadzenia i udostępniania dokumentacji.

Tydzień Ochrony Zdrowia: zapisz się na bezpłatny cykl webinarów
Zapraszamy na bezpłatny cykl webinarów online, który odbędzie się w dniach 12-16 grudnia 2022 r. „Tydzień Ochrony Zdrowia” to wydarzenie, podczas którego omówimy tematy towarzyszące na co dzień kierownikom i menedżerom placówek medycznych. Wiedza przekazana podczas webinarów pomoże Ci zarządzać placówką oraz personelem, zgodnie z najnowszymi zmianami prawnymi. Zachęcamy do udziału!

Jakie rozpoznania w historii choroby mogą być wpisane jako przyczyny zgonu
Czy rozpoznania z kategorii XY mogą być rozpoznaniami zasadniczymi w historii choroby oraz być wpisane jako jedna z trzech przyczyn zgonu na karcie zgonu przekazywanej do USC? Poznaj odpowiedź.

5 najważniejszych funkcjonalności systemu informatycznego dla placówek
Systemy komputerowe umożliwiają gromadzenie i analizę danych. Są jednym z narzędzi zarządczych menedżera. Ich ważną cechą jest zapewnienie bezpieczeństwa danych, lecz także stabilność i intuicyjność dla użytkowników. Jak je dobierać?

Czy EDM jest konieczna w każdej placówce medycznej
Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej. Czy w związku z tym w prywatnym gabinecie lekarskim należy prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej i wdrożyć EDM?

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – na jakim etapie wdrażania są placówki medyczne
Wcześniejsze podjęcie działań związanych z wdrożeniem EDM pomoże zapobiec różnego rodzaju trudnościom zaburzającym tryb pracy całego podmiotu leczniczego. Dowiedz się, co wspomoże proces wdrożenia EDM.

Fundusze na zdrowie, w tym na cyfryzację, w Krajowym Planie Odbudowy
Na sfinansowanie reform i inwestycji w ochronie zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy przewidziano 4,262 mln euro, co stanowi około 18% całkowitego budżetu KPO. Sprawdź, na co będzie można uzyskać dotacje po uruchomieniu tych środków.