Jak długo są ważne recepty i skierowania

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 23 czerwca 2024
Jak długo są ważne recepty i skierowania

Często okazuje się, że pacjenci nie mogą wykupić danego leku dopiero po podjęciu próby jego wykupienia w aptece. Powodem tego jest brak informacji na receptach odnośnie do terminu ważności. Sprawdź, jak długo ważne są recepty i skierowania.

Jak długo są ważne recepty i skierowania

  • Receptę można zrealizować w terminie 30 dni od daty wystawienia lub daty „realizacji od”.

  • Wyjątki: 7 dni na antybiotyki, 120 dni na wyroby immunologiczne, 30 dni na środki odurzające i substancje psychotropowe.

  • E-recepty mogą mieć roczny termin realizacji, ale pierwsze opakowanie leku musi być wykupione w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Termin realizacji recept

Recepta powinna zawierać informacje o dacie realizacji, wskazując datę wystawienia oraz datę realizacji określoną jako „od dnia”. Jeśli nie dotyczy to danej recepty, umieszcza się na niej znak „X”. Przepisy nie nakładają konieczności podania końcowego terminu realizacji recepty na recepcie. Zasadą jest, że receptę można zrealizować w terminie 30 dni od daty jej wystawienia lub naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”.

Wyjątki od standardowych terminów

Na e-receptach lekarz może oznaczyć roczny termin (trwający 365 dni) na ich zrealizowanie, z wyjątkiem recept na środki odurzające oraz substancje psychotropowe, dla których obowiązuje zawsze 30-dniowy termin. W przypadku rocznych e-recept obecnie jest na nich również widoczne oznaczenie „data realizacji do”, które jest wskazaniem terminu końcowego na realizację takiej e-recepty. Takie rozwiązanie mogłoby być skutecznie przyjęte w stosunku do każdej recepty.

Inne terminy dla antybiotyków i produktów immunologicznych

Trzeba mieć na uwadze, że przepisy przewidują także inne okresy, takie jak na przykład 7 dni na recepty na antybiotyki lub 120 dni na recepty na wyroby immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta. Szczególnie w przypadku krótszego terminu pacjenci często dowiadują się w aptekach, że nie mogą zrealizować takiej recepty ze względu na fakt, że straciła ważność.

Realizacja recept długoterminowych

Problematyczna jest również realizacja recept długoterminowych (rocznych) w przypadku przepisania pacjentowi leku w większej ilości. Pacjenci często są zaskoczeni, że pierwsze opakowanie muszą wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Wykupienie pierwszego opakowania leku po 30 dniach spowoduje, że farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Dodatkowo kolejne opakowania na podstawie danej recepty długoterminowej pacjent musi wykupić w tej samej aptece.

Zasady ogólne realizacji skierowań

Podobna sytuacja dotyczy skierowań. Przepisy nie uwzględniają konieczności zamieszczenia adnotacji o terminie ważności na skierowaniu. Skierowania na badania diagnostyczne czy na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne nie mają określonego terminu ważności, tj. są ważne do czasu ustania przyczyny, która była podstawą ich wystawienia. Niemniej przedstawienie przez pacjenta skierowania do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia może spowodować, że lekarz podejmie decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta, aby zweryfikować pierwotną przyczynę wystawienia skierowania.

Skierowania na rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego

W przypadku niektórych świadczeń zastrzeżono terminy, do których powinno nastąpić zarejestrowanie skierowania. W przypadku skierowania na cykl zabiegów fizjoterapeutycznych skierowanie np. należy zarejestrować w wybranym gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii nie później niż ciągu 30 dni od dnia jego wystawienia. Podobne ograniczenie dotyczy skierowań do szpitala psychiatrycznego, których ważność wygasa po upływie 14 dni. Terminy na realizację tych skierowań najczęściej są wskazane w przepisach regulujących dany zakres świadczeń opieki zdrowotnej.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

Często mówi się o wprowadzeniu wymogu umieszczania na receptach informacji dotyczących terminu, w którym pacjent musi je zrealizować. Podobne postulaty formułuje się w odniesieniu do skierowań, które – zgodnie z przepisami – wymagają rejestracji w określonym czasie. Taka informacja na receptach i skierowaniach mogłaby znacznie ułatwić pacjentom korzystanie z usług medycznych, minimalizując ryzyko nieświadomego przekroczenia terminów ważności.

Terminy ważności recept i skierowań

Rodzaj dokumentu

Termin ważności

Recepty standardowe

30 dni od daty wystawienia lub daty „realizacji od”

Recepty na antybiotyki

7 dni od daty wystawienia

Recepty na produkty immunologiczne

120 dni od daty wystawienia

Recepty na środki odurzające i substancje psychotropowe

30 dni od daty wystawienia

E-recepty (roczne)

365 dni od daty wystawienia (z wyjątkami)

Recepty długoterminowe (roczne)

365 dni od daty wystawienia (z wyjątkami), pierwsze opakowanie należy wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia

Skierowania na badania diagnostyczne

Ważne do czasu ustania przyczyny wystawienia

Skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne

Ważne do czasu ustania przyczyny wystawienia

Skierowania na cykl zabiegów fizjoterapeutycznych

Rejestracja w ciągu 30 dni od daty wystawienia

Skierowania do szpitala psychiatrycznego

Ważność wygasa po 14 dniach od daty wystawienia