
Czy i komu można udostępnić szczegółową dokumentację pomocniczą
Czy poprawną metodą jest udostępnianie – oprócz historii choroby, karty zleceń pielęgniarskich, karty informacyjnej oraz epikryzy – karty terapeutycznej, która kompleksowo opisuje przebieg terapii uzależnienia pacjenta od początku do końca pobytu w ośrodku? Czy dopuszczalne jest archiwizowanie tej karty razem z dokumentacją medyczną?

Jaką odpowiedzialność za nienależyte wypełnienie dokumentacji medycznej ponosi lekarz
Okazuje się, że Największym problemem dotyczącym dokumentacji medycznej jest jej niekompletność. Bardzo często brakuje np. notatki z wywiadu lub przeprowadzonego badania. Zapoznaj się z najważniejszymi wnioskami z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 3 września 2014 r. (sygn. akt I ACa 285/14).

Prawa do dokumentacji medycznej i inne zbiorowe prawa pacjentów – sprawdź, czy ich nie naruszasz
Brak opisów badań, oznaczenia osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych czy czytelnych wpisów może narazić placówkę na zarzut naruszenia zbiorowych praw pacjentów. Sprawdź, jakie nieuczciwe praktyki w niedawnym postępowaniu wykrył Rzecznik Praw Pacjenta i jakie zalecenia wystosował do placówki.

Czy lekarz zawsze odpowiada za fałszowanie dokumentacji medycznej
Sądy wielokrotnie wypowiadały się w sprawach, których przedmiotem jest fałszowanie dokumentacji medycznej przez lekarza, pielęgniarkę, położną. W wyroku z 24 maja 2007 r. (sygn. akt I KZP 11/07) Sąd Najwyższy orzekł, że obowiązek prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta przez lekarza wiąże się z wykonywaniem zawodu lekarza. Tym samym to właśnie lekarz odpowiada za powstałe w dokumentacji nieprawidłowości, w tym – fałszerstwo.

Czy ABW może żądać od ośrodka leczenia uzależnień udostępnienia dokumentacji medycznej
Czy dzienny ośrodek leczenia uzależnień, w którym obowiązuje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną na żądanie ABW?

Kiedy można zrezygnować z prowadzenia wykazów raportów lekarskich i pielęgniarskich
Podmioty, które prowadzą dokumentację w postaci elektronicznej, nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji zbiorczej. Sprawdź, jakie ułatwienia w tym zakresie przewiduje rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Jakie błędy formalne w dokumentacji medycznej może poprawiać statystyk medyczny
Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony statystyk medyczny powinien wychwycić oczywiste nieprawidłowości i błędy formalne w dokumentacji medycznej. Czy można jednak wymagać od niego oceny merytorycznej danych medycznych i w razie potrzeby odpowiednich korekt wpisów?

Gdzie należy przechowywać dokumentację, prowadząc mobilną praktykę
Fizjoterapeuta ma praktykę mobilną. Czy ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej i gdzie powinien ją przechowywać?

Kwalifikacja do znieczulenia – z jaką dokumentacją musisz się wcześniej zapoznać
Procedury przygotowania pacjenta do znieczulenia określa kierownik podmiotu leczniczego prowadzącego szpital w porozumieniu z lekarzem kierującym oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Sprawdź, z jaką dokumentacją musisz się zapoznać przed kwalifikacją pacjenta do znieczulenia.

Termin udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi – czy musi być natychmiastowy
Czy pacjent ma prawo żądać natychmiastowego wydania dokumentacji medycznej, mimo że uzyskał informację, że dokumentację wydajemy w ciągu dwóch tygodni po uzupełnieniu wniosku?