Zmiana przepisów dotyczących dokumentacji medycznej i jej wpływ na działanie SOR
Od 12 marca 2024 r. pacjenci, którzy trafili do szpitalnych oddziałów ratunkowych, a nie zostali zakwalifikowani jako przypadki nagłe, mogą być od razu po segregacji kierowani do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji medycznej. Oto szczegóły.
- Nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji medycznej wprowadza zmiany w procesie kierowania pacjentów z SOR do POZ, gdzie data i godzina zakończenia segregacji medycznej stanowi moment wypisu, a karta segregacji, wymagająca podpisu osoby ją przeprowadzającej, jest wydawana pacjentowi lub jego przedstawicielowi.
- Zmiany dotyczą również dokumentacji medycznej prowadzonej przez dysponentów ZRM, gdzie z rozporządzenia usunięto kartę zlecenia wyjazdu ZRM, a karta medycznych czynności ratunkowych oraz karta medyczna lotniczego ZRM zawierają dodatkowe informacje, takie jak czas zdarzenia i dane dotyczące ewentualnej odmowy przyjęcia pacjenta przez placówkę.
- Aktualizacja przepisów rozszerza obowiązki dotyczące przechowywania dokumentacji medycznej w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wprowadza procedury na wypadek awarii tego systemu, w tym konieczność digitalizacji i zniszczenia papierowych kopii dokumentacji.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie