
Weryfikacja prawdziwości upoważnienia pacjenta – ważne elementy procedury
Osoba trzecia trafia do placówki z upoważnieniem podpisanym przez pacjenta i żąda dostępu do jego dokumentacji medycznej. Jak sprawdzić, czy oświadczenie jest prawdziwe?

Wgląd do dokumentacji w placówce medycznej – kiedy jest możliwy
Pacjenci zgłaszają się do placówki czy lekarza w celu przejrzenia swojej dokumentacji medycznej, np. szukają informacji przed stawieniem się przed komisją ZUS. Często chcą mieć wgląd w dokumenty „od ręki”. Jak zorganizować ten proces, aby nie destabilizować pracy placówki albo gdy taka sytuacja spotka lekarza prowadzącego jednoosobową praktykę?

Co w kwestii wystawiania i realizacji recept zmienia nowe rozporządzenie
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept ma na celu uproszczenie procedur związanych z realizacją recept, w tym przywrócenie niektórych rozwiązań, które stosowano wcześniej. Sprawdź, na czym polegają ważne dla lekarzy zmiany, które weszły w życie 1 lipca 2021 r.

Jak dokumentować monitorowanie bólu pacjenta
Prawo do leczenia bólu jest jednym z podstawowych praw pacjenta. A zatem określenie stopnia natężenia bólu, leczenie bólu oraz monitorowanie skuteczności tego leczenia to obowiązek każdego podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.

Czy placówka może pobierać opłatę od firm ubezpieczeniowych za udostępnienie dokumentacji
Czy placówka medyczna może pobierać opłatę za udostępnienie dokumentacji od firm ubezpieczeniowych, które występują z taką prośbą w imieniu pacjenta, zarówno po raz pierwszy, jak i po raz kolejny?

Czy psychiatra i psycholog mają prawo usunąć dane pacjenta z dokumentacji terapii
Do psychologa i psychiatry trafił pacjent, który przechodził terapię. Następnie, po jej ukończeniu, zwrócił się z prośbą o usunięcie jego danych. Czy zarówno psycholog, jak i psychiatra mogą usunąć dane?

Jakie mogą być konsekwencje utraty dokumentacji medycznej
Utratę dokumentacji medycznej można uznać za zaniechanie obowiązku jej prowadzenia. W rezultacie Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) może nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 500 tys. zł, zwłaszcza gdy nie wykonasz jego polecenia dotyczącego np. odtworzenia dokumentacji medycznej. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty dokumentacji medycznej?

Najczęstsze pytania Czytelników z zakresu digitalizacji dokumentacji medycznej
W związku z procesem digitalizacji dokumentacji medycznej w praktyce pojawia się wiele szczegółowych pytań związanych z tą kwestią. Poznaj najczęstsze pytania Czytelników i odpowiedzi na nie.

Czy zeskanowaną dokumentację należy podpisać podpisem elektronicznym
Czy każdy skanowany dokument w wersji papierowej, np. skierowanie do hospicjum, zgody udzielane przez pacjenta, karty informacyjne pacjenta z innych podmiotów leczniczych, wyniki badań laboratoryjnych w wersji papierowej, orzeczenia sądów rodzinnych o wyznaczeniu opiekuna prawnego i sądowe zgody na leczenie, po umieszczeniu w systemie informatycznym zakładu powinny być podpisane przez osobę upoważnioną za pomocą podpisu elektronicznego, EPUAP itp.?

Dokumentacja medyczna w sanatorium – co należy prowadzić w formie elektronicznej
Czy sanatorium uzdrowiskowe musi prowadzić i w jak szerokiej formie dokumentację pielęgniarską w postaci elektronicznej: Zlecenie pielęgniarskie, Karty oceny stanu pacjenta, Karty wywiadu pielęgniarskiego, ewentualnie indywidualnego raportu pielęgniarskiego?