Wymiana informacji

Wymiana danych medycznych za pośrednictwem SIM – jak będzie się odbywać

Wymiana informacji i dokumentacji medycznej między podmiotami biorącymi udział w procesie leczenia pacjenta sprowadzi się przede wszystkim do obiegu skierowań i wyników zleconych badań lub konsultacji. Co będzie należeć do Twoich obowiązków?

Bezpieczna dokumentacja

Zabezpieczenie e-dokumentacji medycznej – jakie procedury wdrożyć

Placówki medyczne muszą zastosować nowoczesne rozwiązania technologiczne i wdrożyć odpowiednie procedury umożliwiające spełnienie obowiązku wieloletniego przechowywania dokumentacji medycznej. Poznaj najnowsze wymagania dla systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przy tworzeniu dokumentacji medycznej.

Kontrola przepływy danych wrażliwych

Jak kontrolować przepływ danych wrażliwych zawartych w dokumentacji medycznej

Poprawność prowadzenia i przetwarzania dokumentacji medycznej podlega kontroli przez podmioty zewnętrzne, np. NFZ, w przypadku zawartego kontraktu. Dlatego warto prowadzić kontrolę wewnętrzną tego procesu. Sprawdź, jak opracować odpowiednią procedurę.

Dostęp do akt medycznych

Czy musisz udostępniać dokumentację medyczną firmie detektywistycznej

Jeśli udostępnisz dokumentację medyczną podmiotowi, który nie ma prawa do jej uzyskania, naruszasz dobra osobiste pacjenta, co może rodzić odpowiedzialność. Jak postąpić, gdy zgłosi się do Ciebie detektyw i poprosi o udostępnienie informacji o pacjencie? Czy jest to podmiot upoważniony do uzyskiwania takich informacji?

Senior i komputer

Czy osoba pośrednicząca może złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji

W dobie pandemii COVID-19 osoby starsze mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mogą im pomóc osoby pośredniczące. Sprawdź, na jakich zasadach mogą złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji.

Lekarz i dokumentacja medyczna

Czy tylko personel medyczny jest uprawniony do wprowadzania wpisów do dokumentacji

W ostatnich latach „uwalnia” się potencjał pracowników medycznych od biurokracji tak, aby ten czas mogli poświęcić bezpośrednio pacjentowi i leczeniu. Część obowiązków związanych z dokumentowaniem świadczeń może być oddelegowana do asystentów medycznych. Sprawdź, jakie.

Pacjent zabieg

Czy w dobie epidemii COVID-19 należy odbierać od pacjentów dodatkowe zgody na zabiegi

Jaką treść powinna przybrać zgoda pacjenta na przyjęcie do szpitala i hospitalizację, aby zabezpieczyć podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów lub członków ich rodzin z tytułu zakażenia COVID-19?

Teleporady medyczne

Jak prowadzić dokumentację medyczną teleporad

Wraz z wprowadzeniem stanu epidemii Ministerstwo Zdrowia opracowało specjalne przepisy i udostępniło narzędzia do realizacji teleporad. Rozwiązanie to ma na celu zapewnić jak najszerszą dostępność do świadczeń, przy jednoczesnym ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Oto szczegóły.

e-zdrowie

Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept

Lekarze przez kolejny rok mogą stosować stare druki recept bez konieczności ich wymiany. Dowiedz się, co jeszcze zmieniło nowe rozporządzenie.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Komu możesz udostępnić dokumentację medyczną pacjentów zakażonych COVID-19

W dobie szalejącego koronawirusa prokuratura, policja czy inspektorzy sanitarni zwracają się do placówek medycznych z wnioskami o udostępnienie dokumentacji medycznej. Jak reagować na takie wnioski?