
Jak dokumentować monitorowanie bólu pacjenta
Prawo do leczenia bólu jest jednym z podstawowych praw pacjenta. A zatem określenie stopnia natężenia bólu, leczenie bólu oraz monitorowanie skuteczności tego leczenia to obowiązek każdego podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.

Czy placówka może pobierać opłatę od firm ubezpieczeniowych za udostępnienie dokumentacji
Czy placówka medyczna może pobierać opłatę za udostępnienie dokumentacji od firm ubezpieczeniowych, które występują z taką prośbą w imieniu pacjenta, zarówno po raz pierwszy, jak i po raz kolejny?

Jakie mogą być konsekwencje utraty dokumentacji medycznej
Utratę dokumentacji medycznej można uznać za zaniechanie obowiązku jej prowadzenia. W rezultacie Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) może nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 500 tys. zł, zwłaszcza gdy nie wykonasz jego polecenia dotyczącego np. odtworzenia dokumentacji medycznej. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty dokumentacji medycznej?

Najczęstsze pytania Czytelników z zakresu digitalizacji dokumentacji medycznej
W związku z procesem digitalizacji dokumentacji medycznej w praktyce pojawia się wiele szczegółowych pytań związanych z tą kwestią. Poznaj najczęstsze pytania Czytelników i odpowiedzi na nie.

Czy zeskanowaną dokumentację należy podpisać podpisem elektronicznym
Czy każdy skanowany dokument w wersji papierowej, np. skierowanie do hospicjum, zgody udzielane przez pacjenta, karty informacyjne pacjenta z innych podmiotów leczniczych, wyniki badań laboratoryjnych w wersji papierowej, orzeczenia sądów rodzinnych o wyznaczeniu opiekuna prawnego i sądowe zgody na leczenie, po umieszczeniu w systemie informatycznym zakładu powinny być podpisane przez osobę upoważnioną za pomocą podpisu elektronicznego, EPUAP itp.?

Dokumentacja medyczna w sanatorium – co należy prowadzić w formie elektronicznej
Czy sanatorium uzdrowiskowe musi prowadzić i w jak szerokiej formie dokumentację pielęgniarską w postaci elektronicznej: Zlecenie pielęgniarskie, Karty oceny stanu pacjenta, Karty wywiadu pielęgniarskiego, ewentualnie indywidualnego raportu pielęgniarskiego?

Co zrobić z papierowym skierowaniem w świetle dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej
Placówka medyczna wdrożyła system gabinetowy do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i zamierza całkowicie odejść od dokumentów papierowych. Nadal jednak otrzymuje od pacjentów papierowe skierowania z innych podmiotów. Jak powinna z nimi postępować?

Czy istnieje wymóg prowadzenia list oczekujących w wersji papierowej
Listy oczekujących na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w tym badań rezonansu magnetycznego, prowadzi się w postaci elektronicznej. Czy ustawodawca przewidział wyjątki od tej reguły? Czy listy oczekujących można prowadzić w postaci papierowej?

Bezpieczeństwo danych na platformie do rejestracji pacjentów – jak je zapewnić
Usługi z zakresu telemedycyny przeżywają obecnie, zwłaszcza w dobie pandemii, dynamiczny rozwój. W jaki sposób zapewnić zgodność platformy do rejestracji pacjentów z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych?

Dokumentacja medyczna szczepień przeciw COVID-19 – co musi się w niej znaleźć
Prowadzenie szczepień przeciw COVID-19 wymusiło nowelizację rozporządzenia o dokumentacji medycznej w tym zakresie. Sprawdź, jak od strony formalnej właściwie zarządzać dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień przeciw COVID-19.