sprostowanie

Nie zgadzasz się na sprostowanie dokumentacji – poznaj możliwe sposoby rozwiązania konfliktu

Rzetelne i solidne prowadzenie dokumentacji medycznej wyeliminuje niepotrzebne komplikacje związane z żądaniami pacjentów w sprawie sprostowania dokumentacji. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy pacjent żąda korekty wpisów.

Uwierzytelnianie dokumentacji medycznej

Uwierzytelnienie dokumentacji medycznej – jak je wykonać

Podmiot uprawniony do wydania dokumentacji medycznej pacjentowi udostępnia ją w kilku formach. Z różnych względów pacjent może prosić o uwierzytelnienie kopii. Jak wykonać tę czynność i czy masz prawo pobrać za to opłatę?

dokumentacja medyczna

Wpisy, które zabezpieczą Cię w sądzie – sprawdź, czy zawsze je umieszczasz w dokumentacji

Zawarcie niektórych informacji w dokumentacji medycznej najczęściej korzystnie świadczy o lekarzu i ma istotne znaczenie dla oceny jego postępowania przez biegłych sądowych. Dowiedz się, o jakie wpisy chodzi i czy o nich nie zapominasz.

Wydawanie wyników laboratoryjnych pacjenta

Wydawanie wyników laboratoryjnych pacjenta – poznaj praktyczne wskazówki

Placówki medyczne powinny mieć w ewnętrzne regulacje w zakresie zasad udostępniania dokumentacji. Nie mogą przy tym utrudniać dostępności dokumentacji. Muszą jednak wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Dlatego w niektórych przypadkach mogą np. ograniczyć dostęp do wyników badań. Sprawdź, jakich konkretnie przypadków to dotyczy.

Tłumacz przysięgły

Kiedy dokumentację medyczną powinien przetłumaczyć tłumacz przysięgły

Ze względu na treści zawarte w dokumentacji medycznej, gdy ma ona stanowić podstawę do kontynuacji leczenia lub diagnostyki, powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Jak rejestrować zakażenia koronawirusem

Jak rejestrować zakażenia koronawirusem

Gromadzenie informacji o zakażeniach szpitalnych i czynnikach alarmowych w postaci rejestru to jeden z obowiązków zarządzających szpitalami. Ułatwia to m.in. sprawowanie nadzoru epidemiologicznego. Poznaj szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia tego dokumentu.

koronawirus

Nie skierujesz pacjenta na badania na koronawirusa – co Ci grozi

W obecnej sytuacji wiele się mówi o dostępności testów na koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wykonywać ich więcej. Czy lekarz, który nie skieruje pacjenta na badania na koronawirusa, może podlegać odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej? Oto odpowiedź.

przymus bezpośredni

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa ucieka ze szpitala - czy możesz zastosować przymus bezpośredni

Słyszymy o przypadkach, gdy pacjenci, u których podejrzewa się koronawirusa, zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie, nie czekają na wynik badania i uciekają ze szpitala. Jakie prawa ma w takiej sytuacji placówka medyczna?

Opłata za zaświadczenie

Kiedy placówka może pobierać opłaty za wystawienie zaświadczenia lekarskiego

Do przychodni zgłaszają się pacjenci, którzy czasem proszą o wystawienie zaświadczenia lekarskiego. To, do jakiego celu będzie ono wykorzystane, ma wpływ na to, czy wystawić zaświadczenie bezpłatnie, czy pobrać opłatę. Oto szczegóły.

Dokumentacja medyczna

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej – co się zmieni

Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej mają promować spójne, całościowe rozwiązania informatyczne i wyeliminować nieefektywne praktyki tworzenia jednego dokumentu w wielu postaciach. Poznaj szczegóły projektu zmian.