
Czy można zastąpić informację dla lekarza kierującego wypisem ze szpitala
Wobec wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wśród kierujących podmiotami leczniczymi zaczęły pojawiać się pytania dotyczące możliwości zastąpienia informacji dla lekarza kierującego Kartą informacyjną z leczenia szpitalnego. Sprawdź, czy to możliwe.

Każdy podmiot medyczny od 2021 roku musi wdrożyć nowe regulacje dotyczące e-dokumentacji
W myśl nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej za podstawową uznano postać elektroniczną dokumentacji medycznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej będzie możliwe tylko w określonych sytuacjach. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami wprowadzanych zmian.

Którym osobom i podmiotom możesz wydać dokumentację medyczną
Pacjent i określone podmioty mają prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jednak dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają określonej ochronie. Jakich zasad należy przestrzegać przy udostępnianiu dokumentacji medycznej i komu możesz ją wydać?

Pielęgniarki zyskały uprawnienia do wystawiania recept na leki zlecone przez lekarza i skierowań
Z początkiem sierpnia 2020 roku pielęgniarki i położne nabyły nowe uprawnienia, z którymi powinien zapoznać się także lekarski personel medyczny. Sprawdź, jakie uprawnienia nabyły przedstawicielki tych obu zawodów.

Udostępnianie e-dokumentacji medycznej – co się zmienia w zasadach postępowania
Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej zależy od tego, czy jest to elektroniczna, czy papierowa dokumentacja medyczna. Sprawdź, od czego zależy forma przekazania historii choroby pacjentom i jak się wywiązywać z tego obowiązku.

Wymiana danych medycznych za pośrednictwem SIM – jak będzie się odbywać
Wymiana informacji i dokumentacji medycznej między podmiotami biorącymi udział w procesie leczenia pacjenta sprowadzi się przede wszystkim do obiegu skierowań i wyników zleconych badań lub konsultacji. Co będzie należeć do Twoich obowiązków?

Zabezpieczenie e-dokumentacji medycznej – jakie procedury wdrożyć
Placówki medyczne muszą zastosować nowoczesne rozwiązania technologiczne i wdrożyć odpowiednie procedury umożliwiające spełnienie obowiązku wieloletniego przechowywania dokumentacji medycznej. Poznaj najnowsze wymagania dla systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przy tworzeniu dokumentacji medycznej.

Jak kontrolować przepływ danych wrażliwych zawartych w dokumentacji medycznej
Poprawność prowadzenia i przetwarzania dokumentacji medycznej podlega kontroli przez podmioty zewnętrzne, np. NFZ, w przypadku zawartego kontraktu. Dlatego warto prowadzić kontrolę wewnętrzną tego procesu. Sprawdź, jak opracować odpowiednią procedurę.

Czy musisz udostępniać dokumentację medyczną firmie detektywistycznej
Jeśli udostępnisz dokumentację medyczną podmiotowi, który nie ma prawa do jej uzyskania, naruszasz dobra osobiste pacjenta, co może rodzić odpowiedzialność. Jak postąpić, gdy zgłosi się do Ciebie detektyw i poprosi o udostępnienie informacji o pacjencie? Czy jest to podmiot upoważniony do uzyskiwania takich informacji?

Czy osoba pośrednicząca może złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji
W dobie pandemii COVID-19 osoby starsze mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mogą im pomóc osoby pośredniczące. Sprawdź, na jakich zasadach mogą złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji.