
Czy tylko personel medyczny jest uprawniony do wprowadzania wpisów do dokumentacji
W ostatnich latach „uwalnia” się potencjał pracowników medycznych od biurokracji tak, aby ten czas mogli poświęcić bezpośrednio pacjentowi i leczeniu. Część obowiązków związanych z dokumentowaniem świadczeń może być oddelegowana do asystentów medycznych. Sprawdź, jakie.

Czy w dobie epidemii COVID-19 należy odbierać od pacjentów dodatkowe zgody na zabiegi
Jaką treść powinna przybrać zgoda pacjenta na przyjęcie do szpitala i hospitalizację, aby zabezpieczyć podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów lub członków ich rodzin z tytułu zakażenia COVID-19?

Jak prowadzić dokumentację medyczną teleporad
Wraz z wprowadzeniem stanu epidemii Ministerstwo Zdrowia opracowało specjalne przepisy i udostępniło narzędzia do realizacji teleporad. Rozwiązanie to ma na celu zapewnić jak najszerszą dostępność do świadczeń, przy jednoczesnym ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Oto szczegóły.

Pacjent trafia do szpitala jednodniowego – jaką dokumentację musisz prowadzić
Szpitale czy oddziały jednego dnia nie wykonują wszystkich rodzaj ó w zabieg ó w medycznych i nie sprawują nieprzerwanej opieki nad pacjentem na przełomie kilku czy kilkudziesięciu dni. Dlatego nie muszą prowadzić szerokiego katalogu dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak zawężono jego zakres?

Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept
Lekarze przez kolejny rok mogą stosować stare druki recept bez konieczności ich wymiany. Dowiedz się, co jeszcze zmieniło nowe rozporządzenie.

Komu możesz udostępnić dokumentację medyczną pacjentów zakażonych COVID-19
W dobie szalejącego koronawirusa prokuratura, policja czy inspektorzy sanitarni zwracają się do placówek medycznych z wnioskami o udostępnienie dokumentacji medycznej. Jak reagować na takie wnioski?

Protokół sekcji zwłok – komu możesz okazać dokument do wglądu
Gdy zmarły nie upoważnił nikogo lub złożył oświadczenie o braku wyrażenia zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej jakiejkolwiek osobie po jego śmierci, w żadnym wypadku nie można umożliwić wglądu w dokumentację, niezależnie od koligacji łączących zmarłego z osobą wnioskującą. Sprawdź, jak postąpić w przypadku protokołu z sekcji zwłok.

Od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej
Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

Jak dokumentować zakażenia koronawirusem – obowiązki kierowników
W chwili kryzysu związanego z wystąpieniem koronawirusa SARS-CoV-2 kierownicy podmiotów leczniczych są zobowiązani nie tylko do monitorowania i rejestracji zakażeń szpitalnych i czynnik ó w alarmowych, lecz także do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chor ó b zakaźnych. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się ta wyjątkowa sytuacja.

Kiedy jest dozwolone sprostowanie karty informacyjnej
Jeżeli pacjent dostrzeże błąd na karcie informacyjnej – ze względu na znaczenie tej dokumentacji dla dalszego leczenia ma prawo prosić lekarza o zmianę zapisu. Jakich zasad trzeba przestrzegać przy sprostowaniach, aby nie narazić się na zarzut fałszowania dokumentacji medycznej?