
Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej – co się zmieni
Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej mają promować spójne, całościowe rozwiązania informatyczne i wyeliminować nieefektywne praktyki tworzenia jednego dokumentu w wielu postaciach. Poznaj szczegóły projektu zmian.

Co powinna zawierać zgoda na objęcie ucznia opieką stomatologiczną w szkole
Od 12 września - zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami - możesz sprawować opiekę stomatologiczną nad uczniami do ukończenia 19. roku życia zarówno w gabinecie w szkole, jak i w dentobusie. Jednak na objęcie ucznia opieką tego rodzaju rodzice albo pełnoletni uczniowie muszą wyrazić zgodę. Jak powinien wyglądać taki dokument?

Jak zareagować, gdy do placówki wpłynie e-mail z prośbą o udostępnienie dokumentacji
Wykorzystywanie przez pacjentów usług elektronicznych do komunikacji z placówką medyczną, w której prowadzone jest jego leczenie, staje się codziennością – również w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. Jak placówka powinna postąpić, gdy otrzyma e-mailową prośbę o udostępnienie im dokumentacji medycznej i przesłanie jej drogą elektroniczną? Czy istnieją podstawy, by odmówić wysyłki dokumentacji medycznej e-mailem?

Pacjent sprzeciwił się udostępnianiu jego dokumentacji i zmarł – jak postąpić
Dostęp do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, przedstawiciela ustawowego oraz osoby upoważnionej przez pacjenta. Komu możesz udostępnić dokumentację po śmierci pacjenta, gdy za życia sprzeciwi się on tej czynności?

Jak dokumentować leczenie krwią zgodnie z nowymi procedurami
Zmieniły się procedury zamówienia indywidualnego na krew, a także postępowania w razie niepożądanych reakcji. Jest to efekt nowelizacji przepisów w tym obszarze. Jakie nowe dokumenty masz stosować?

Czy lekarz stomatolog może wystawić skierowanie do poradni rehabilitacyjnej
Leczenie w poradni rehabilitacyjnej i zabiegi fizjoterapeutyczne kojarzą się przede wszystkim z chorobami i dysfunkcjami narząd ó w ruchu. Czy lekarz stomatolog może stanąć kiedykolwiek przed dylematem, jak właściwie wystawić skierowanie do poradni rehabilitacyjnej lub zabiegi fizjoterapii?

Obligatoryjne elementy opisu wizyty – czego nie może zabraknąć w dokumentacji medycznej
Lekarz ma obowiązek uwzględnienia wielu danych w historia zdrowia i choroby pacjenta, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty. Niewpisanie któregoś z obligatoryjnych elementów naraża na odpowiedzialność nie tylko lekarza, lecz także cały podmiot leczniczy. Sprawdź, co musisz wpisać w dokumentacji.

Co musi zawierać zgoda na udostępnienie dokumentacji medycznej
Placówka medyczna, na wniosek pacjenta lub osoby upoważnionej przez niego, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną. Przepisy zawarte w różnych aktach prawnych były dotąd sprzeczne co do odpłatności tego udostępnienia. Obowiązująca od 4 maja 2019 r. ustawa sektorowa wreszcie jednoznacznie reguluje tę kwestię. Sprawdź, kiedy nie możesz pobierać opłat za tę czynność.

Czy po zamknięciu poradni i cesji kontraktu z NFZ musisz wydać następcy dokumentację medyczną
Dokumentacja medyczna, jako nośnik informacji o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia pacjenta, stąd ustawowy obowiązek jej przechowywania przez określony czas. Co jednak stanie się z dokumentacją medyczną i jak pacjent będzie mógł do niej dotrzeć po zakończeniu działalności przez placówkę leczniczą?

Audyt dokumentacji medycznej - dlaczego go warto przeprowadzić
Pojęcie audytu króluje od wielu lat w branży finansowej. Od niedawna staje się powszechne także w ochronie zdrowia. Czy warto przeprowadzać wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych? Przed czym takie działanie Cię uchroni?