Protokół sekcji zwłok – komu możesz okazać dokument do wglądu

Gdy zmarły nie upoważnił nikogo lub złożył oświadczenie o braku wyrażenia zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej jakiejkolwiek osobie po jego śmierci, w żadnym wypadku nie można umożliwić wglądu w dokumentację, niezależnie od koligacji łączących zmarłego z osobą wnioskującą. Sprawdź, jak postąpić w przypadku protokołu z sekcji zwłok.
Informację o przyczynach zgonu należy uwzględnić w karcie zgonu, potrzebnej do wystawienia aktu zgonu. Gdy przyczyny śmierci pacjenta nie są jasne lub zachodzi podejrzenie, że śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, placówka przeprowadza sekcję zwłok. Innym przypadkiem, kiedy lekarz zleca przeprowadzenie takiego badania, jest sytuacja, w której zgon pacjenta nastąpił w ciągu 12 godzin od momentu jego przyjęcia do placówki medycznej. Takie uregulowanie wiąże się z krótkim czasem na zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta, a zatem z ograniczoną wiedzą o danym przypadku medycznym.
Po śmierci pacjenta prawo wglądu w dokumentację medyczną ma przede wszystkim osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Problem pojawia się, gdy pacjent nie podpisał przed śmiercią stosownego dokumentu upoważnienia. Jak ma wtedy postąpić placówka i czy ma prawo komukolwiek umożliwić wgląd w dokumentację?
Logowanie
Dołącz do prenumeratorów magazynu
"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"
Sprawdź ofertę »- fachowe rozwiązanie Twojego problemu
- alerty prawne na Twój e-mail
- gotowe wzory dokumentów
Podobne artykuły
Zobacz również

