Dokumentacja medyczna

Pacjent sprzeciwił się udostępnianiu jego dokumentacji i zmarł – jak postąpić

Dostęp do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, przedstawiciela ustawowego oraz osoby upoważnionej przez pacjenta. Komu możesz udostępnić dokumentację po śmierci pacjenta, gdy za życia sprzeciwi się on tej czynności?

Krew

Jak dokumentować leczenie krwią zgodnie z nowymi procedurami

Zmieniły się procedury zamówienia indywidualnego na krew, a także postępowania w razie niepożądanych reakcji. Jest to efekt nowelizacji przepisów w tym obszarze. Jakie nowe dokumenty masz stosować?

Dentysta

Czy lekarz stomatolog może wystawić skierowanie do poradni rehabilitacyjnej

Leczenie w poradni rehabilitacyjnej i zabiegi fizjoterapeutyczne kojarzą się przede wszystkim z chorobami i dysfunkcjami narząd ó w ruchu. Czy lekarz stomatolog może stanąć kiedykolwiek przed dylematem, jak właściwie wystawić skierowanie do poradni rehabilitacyjnej lub zabiegi fizjoterapii?

Opis wizyty lekarskiej

Obligatoryjne elementy opisu wizyty – czego nie może zabraknąć w dokumentacji medycznej

Lekarz ma obowiązek uwzględnienia wielu danych w historia zdrowia i choroby pacjenta, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty. Niewpisanie któregoś z obligatoryjnych elementów naraża na odpowiedzialność nie tylko lekarza, lecz także cały podmiot leczniczy. Sprawdź, co musisz wpisać w dokumentacji.

zgoda

Co musi zawierać zgoda na udostępnienie dokumentacji medycznej

Placówka medyczna, na wniosek pacjenta lub osoby upoważnionej przez niego, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną. Przepisy zawarte w różnych aktach prawnych były dotąd sprzeczne co do odpłatności tego udostępnienia. Obowiązująca od 4 maja 2019 r. ustawa sektorowa wreszcie jednoznacznie reguluje tę kwestię. Sprawdź, kiedy nie możesz pobierać opłat za tę czynność.

Dokumentacja medyczna

Czy po zamknięciu poradni i cesji kontraktu z NFZ musisz wydać następcy dokumentację medyczną

Dokumentacja medyczna, jako nośnik informacji o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia pacjenta, stąd ustawowy obowiązek jej przechowywania przez określony czas. Co jednak stanie się z dokumentacją medyczną i jak pacjent będzie mógł do niej dotrzeć po zakończeniu działalności przez placówkę leczniczą?

Audyt

Audyt dokumentacji medycznej - dlaczego go warto przeprowadzić

Pojęcie audytu króluje od wielu lat w branży finansowej. Od niedawna staje się powszechne także w ochronie zdrowia. Czy warto przeprowadzać wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych? Przed czym takie działanie Cię uchroni?

Badania laboratoryjne

Co powinna zawierać procedura sprawdzania poprawności i autentyczności zleconych badań

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności badania laboratoryjnego, powinieneś go sprawdzić. Żeby wprowadzić jednolite zasady w tym zakresie, opracuj odpowiednią procedurę i stosuj ją w placówce medycznej. Sprawdź, co w niej zamieścić.

Poczta

Czy możesz naliczać dodatkowe opłaty za doręczanie pocztą dokumentacji medycznej

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za niezgodną z prawem praktykę polegającą na doliczaniu kosztów doręczenia udostępnianej dokumentacji pod wskazany adres do ustalonej na maksymalnym poziomie stawki opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej. Sprawdź, co ten wyrok oznacza dla placówek medycznych w praktyce.

Koszt świadczeń medycznych

Gdzie w dokumentacji medycznej możesz wpisywać koszt świadczenia

W dokumentacji medycznej możesz wpisać kwotę środk ó w publicznych należnych Ci za udzielenie pacjentowi świadczeń . Przepisy jednak nie precyzują, w którym miejscu taka informacja powinna się znaleźć i czy przypisywać koszty do poszczególnych świadczeń. Sprawdź, jak sobie radzić w tymi wątpliwościami.