Jaką odpowiedzialność możesz ponieść za fałszowanie dokumentacji medycznej

Jaką odpowiedzialność możesz ponieść za fałszowanie dokumentacji medycznej

Lekarz, tak jak i każda osoba udzielająca świadczenia zdrowotnego, powinien prowadzić dokumentację medyczną bardzo rzetelnie i solidnie. Uniknie wtedy narażenia się na odpowiedzialność karną, zawodową i cywilną. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą za fałszowanie dokumentacji medycznej.

recepty

Recepty papierowe i elektroniczne – jak je odpowiednio wystawiać

W związku z wprowadzeniem do obrotu tzw. e-recept pojawiły się problemy związane z ich właściwym wystawianiem. Co więcej kłopot nie dotyczy tylko recept elektronicznych ale wciąż obowiązujących recept papierowych. Jak zatem postępować?

Kiedy oświadczenie pacjenta będzie ważne w innej placówce

Kiedy oświadczenie pacjenta będzie ważne w innej placówce

Uprzednio udzielone upoważnienie, choćby złożono w innej placówce medycznej, zachowuje moc i jest podstawą udostępnienia dokumentacji medycznej osobie, na rzecz której go ustanowiono. Dowiedz się więcej na temat ważności oświadczeń pacjenta.

Dokumenty

Czy dokumentacja psychologa jest dokumentacją medyczną

Istniejące unormowania, które odnoszą się do zagadnienia dokumentacji psychologicznej, są fragmentaryczne i często stawiają psychologa przed koniecznością samodzielnego decydowania o sposobie postępowania z dokumentacją czy sposobie ich udostępniania. Poznaj możliwe scenariusze.

Lekarz

Czy możesz zamazać wpisy korektorem w dokumentacji papierowej

Żaden z lekarzy nie powinien traktować wypełniania dokumentacji medycznej jako „zbędnej formalności”, bowiem chroni w przypadku pojawienia się komplikacji, za których wystąpienie może oskarżyć pacjent. Co zrobić w sytuacji błędnych wpisów w dokumentacji medycznej? Czy możesz użyć korektora i wprowadzić nowy wpis?

dokumenty, pisma

Jakie znaczenie może mieć adnotacja o czasie w dokumentacji medycznej

Odnotowanie czasu rozpoczęcia podejmowanych czynności medycznych jest niezwykle ważne. W razie ewentualnych zarzutów pacjentów wykażesz bowiem, że proces decyzyjny był właściwy i zgodny z aktualną wiedzą medyczną. Co powinno wynikać z dokumentacji medycznej?

dokumentacja

Czy dokumentację zbiorczą musisz prowadzić oddzielnie dla każdej komórki

W księdze zabiegów leczniczych musisz wprowadzić nazwę jednostki i komórki organizacyjnej. A zatem czy trzeba tę dokumentację prowadzić odrębnie dla każdej komórki? Jak numerować wpisy i co zrobić, gdy zapomnisz wpisać zabiegu do księgi?

biurko z klawiaturą i CD

Jak przestrzegać zasad udostępniania dokumentacji na płycie CD

Kwestię udostępniania dokumentacji medycznej pacjenta kompleksowo reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Choć regulacje w tym zakresie nie są obszerne, w praktyce wywołują sporo trudności, zwłaszcza w zakresie wydawania płyt CD. Jak sobie z nimi poradzić, pamiętając, że prawo do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta?

kobieta podczas rehabilitacji

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne - co się zmieniło od 1 stycznia 2019 r.

Fizjoterapeuci mogą samodzielnie zlecać cykl zabiegów. Od tej pory skierowania nie będą już zawierały wskazania konkretnych zabiegów, a nawet, jeżeli takie zalecenia się w nich znajdą, to fizjoterapeuci nie będą nimi związani. Oto szczegóły.

Jak założyć profil PUE ZUS

Jak założyć profil PUE ZUS, aby wystawiać e-ZLA i upoważnić do tego asystentów medycznych

Jeśli masz profil informacyjny na platformie ZUS PUE, możesz upoważnić asystenta do wystawiania e-ZLA. Sprawdź, jak krok po kroku przejść tę procedurę.