
Podejrzewasz, że rodzina znęca się nad pacjentem – jak złożyć zawiadomienie
Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.

Prowadzenie list oczekujących - w jakiej kolejności wpisywać pilne przypadki
Placówki medyczne nie zawsze wpisują pacjentów na listę oczekujących zgodnie z kolejnością zgłoszeń, gdyż biorą pod uwagę również inne okoliczności. W praktyce problemów nastręcza także długi czas oczekiwania na udzielenie świadczeń. Sprawdź, jak sobie poradzić z tymi problemami.

Przerywasz reanimację - jak właściwie sporządzić protokół konsylium lekarskiego
Decyzja o zaprzestaniu akcji reanimacyjnej, a szczególnie o odłączeniu chorego od aparatury podtrzymującej życie, jest jedną z najtrudniejszych. Konieczne jest wówczas kolegialne rozstrzyganie takich wątpliwości, stąd zalecane jest, aby w takich sytuacjach zwoływać konsylium lekarskie. Sprawdź, jak wypełniać protokół z jego posiedzenia.

Przyjąłeś pacjenta oznaczonego jako „NN” - jak ujawnić jego dane w dokumentacji medycznej
O ile przyjęcie umownego oznaczenia „ NN ” pozwala plac ó wkom medycznym uczynić zado ść przepisom i prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z prawem, o tyle względy fiskalne są istotną motywacją ku temu, aby w miarę możliwości takie dane pozyskiwać i następczo uzupełniać dokumentację medyczną. Jak zatem postępować w takich sytuacjach?

Wyciąg, odpis czy kopia – w jakiej formie powinieneś udostępniać dokumentację medyczną
Mimo że znowelizowane przepisy ustawy o prawach pacjenta związane z udostępnianiem dokumentacji medycznej funkcjonują już ponad rok, w praktyce nadal rodzą wiele wątpliwości. Poznaj orzecznictwo w tym zakresie.

Jakie szablony dokumentacji medycznej stworzyć i przed czym Cię zabezpieczą
Prowadzenie przejrzystej dokumentacji medycznej z wykorzystaniem szablonów dokumentacji pozwala spełnić obowiązek ustawowy nałożony na podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych możliwie najdokładniej. Korzyści jednak są dużo szersze – oszczędność czasu i zabezpieczenie w przypadku procesu sądowego. Oto one.

Kiedy i w jaki sposób musisz zawiadomić sąd o wykonaniu procedury medycznej u pacjenta
W praktyce zdarzają się sytuacje, że uzyskanie zgody pacjenta na leczenie nie jest możliwe ze względu na konieczność podjęcia szybkich działań mających na celu ratowanie zdrowia lub życia. Sprawdź, kiedy konieczne będzie zawiadomienie sądu opiekuńczego o przeprowadzonej procedurze.

Poświadczanie kserokopii dokumentacji medycznej – kiedy warto to robić
Mimo że z przepisów nie wynika obowiązek poświadczenia kserokopii wyników badań za zgodność z oryginałem, mogą zdarzyć się sytuacje, że pacjent Cię o to poprosi. Sprawdź, kiedy poświadczać ksero wyników badań „za zgodność z oryginałem”?

Czy musisz udostępniać oryginały dokumentacji medycyny pracy
Pacjent może zwrócić się o wydanie dokumentacji medycznej do podstawowej jednostki służby medycyny pracy. Najczęściej takie placówki udostępniają mu kserokopię dokumentacji lub przesyłają dane między sobą. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w odniesieniu do oryginałów.

Czy oświadczenie pacjenta zachowuje ważność po śmierci również w innych placówkach
Pacjent pozostawił upoważnienie do wglądu do dokumentacji medycznej w innym szpitalu, niż zmarł. Sprawdź, czy o świadczenie pacjenta nie odwołane w żaden sposób (wyraźny lub dorozumiany) powoduje, że zachowuje ono swoją moc również w innych placówkach ochrony zdrowia, skoro jest dołączane do karty choroby?