
W jakim języku prowadzić dokumentację medyczną obcokrajowca
Z pacjentem-obcokrajowcem możesz się komunikować w języku obcym, i co za tym idzie, może on podpisać niektóre dokumenty, np. zgodę na zabieg, w języku obcym. Ale czy dozwolone jest prowadzenie dokumentacji medycznej w innym języku niż język polski?

4 najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej, które mogą skutkować wysoką karą
Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej jest naruszeniem zbiorowych praw pacjentów, za co Rzecznik Praw Pacjenta może nakładać wysokie kary – nawet do 500 tys. zł. Sprawdź, do jakich błędów dochodzi najczęściej i jak ich unikać.

Czy warto prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą dla pacjentów komercyjnych
Dokumentacja zbiorcza musi zawierać w sobie pełną informację o wszystkich zdarzeniach, według kolejności ich występowania. Zastanawiasz się jednak, czy możesz ją rozdzielić, gdy prowadzisz działalność komercyjną i w ramach umowy z NFZ. Sprawdź, jakie miałoby to konsekwencje?

Jak właściwie dokumentować wystawienie zaocznej recepty
Już trzy lata temu wprowadzono możliwość wystawiania przez lekarzy tzw. recepty zaocznej, bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Pod jakimi warunkami możesz ją wystawić? Jak prawidłowo odzwierciedlić wydanie takiej recepty w dokumentacji medycznej pacjenta?

Czy pacjent może żądać potwierdzenia samodzielnie wydrukowanej dokumentacji
Pacjenci najczęściej proszą o poświadczenie kopii za zgodność z oryginałem, gdy chcą swoją dokumentację udostępniać dalej, np. na potrzeby postępowania przed sądem, organem rentowym albo w innych sformalizowanych postępowaniach. Czy możesz poświadczyć za zgodność z oryginałem dokumentację, którą pacjent sam sfotografował lub wydrukował?

Jakiej dokumentacji nie może zabraknąć w służbie medycyny pracy
Karta badania profilaktycznego i rejestry orzeczeń lekarskich to specyficzna dokumentacja medycyny pracy. Jakie jeszcze kartoteki musisz prowadzić, jeśli sprawujesz profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracującymi?

Kiedy pielęgniarka może wystawić skierowanie na badania w imieniu lekarza
Pielęgniarki i położne mogą wykonywać określone czynności zamiast lekarzy, przy czym nie uzależniono możliwości podejmowania tych czynności od nieobecności lekarza w placówce. Czy – nawet jeśli lekarz pełni dyżur – to w ramach przyznanych uprawnień pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty lub zlecać badania?

Czego nie może zabraknąć w dokumentacji badań sanitarno-epidemiologicznych
Wykonane badania sanitarno-epidemiologiczne i ich wyniki odnotowujesz w dokumentacji medycznej pacjenta. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tych wpisach i jakie wzory stosować.

Fotografowanie dokumentacji medycznej – czy jest możliwe
Mimo że procedurę udostępniania dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach, w dalszym ciągu budzi różnego rodzaju wątpliwości. W dobie smartfonów pytania, z jakimi zmagają się zainteresowani, dotyczą m.in. możliwości wykonywania przez pacjenta zdjęć dokumentacji medycznej. Czy takie działanie jest możliwe?

Jak dokumentować obowiązek powiadamiania o konieczności poddania się szczepieniom
Informacji o szczepieniach udzielaj w sposób jasny, przejrzysty, zrozumiały i przystępny. Ostrożnie używaj specjalistycznej terminologii, nie każdy pacjent wszystko dobrze zrozumie. Dowiedz się, jak dokumentować wypełnienie obowiązku informacyjnego.