
Jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentacji medycznej
Ustawodawca wprowadził kilka wyjątków dotyczących okresów przechowywania dokumentacji medycznej. Regulacja ta odnosi się do m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Sprawdź, jakich terminów musisz przestrzegać.

Jak poprawnie uzupełnić Kartę wizyty patronażowej
Obecnie nie ma jednolitego wzoru Karty wizyty patronażowej , którym musisz się posługiwać, dlatego dokumenty te mogą się między sobą różnić i zawierać odmienne informacje. Istotne jednak jest, aby w karcie znalazły się te informacje, które są wymagane przez rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Co zatem musi się w niej znaleźć?

Jakie informacje musisz wpisać w skierowaniu do laboratorium
Większość świadczeń w laboratorium medycznym udziela się na podstawie stosownego skierowania. Zlecenie na badania laboratoryjne powinno zawierać informacje i dane określone w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, a więc w rozporządzeniu w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych. Sprawdź, czego nie może zabraknąć.

Nie zgadzasz się na sprostowanie dokumentacji – poznaj możliwe sposoby rozwiązania konfliktu
Rzetelne i solidne prowadzenie dokumentacji medycznej wyeliminuje niepotrzebne komplikacje związane z żądaniami pacjentów w sprawie sprostowania dokumentacji. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy pacjent żąda korekty wpisów.

Uwierzytelnienie dokumentacji medycznej – jak je wykonać
Podmiot uprawniony do wydania dokumentacji medycznej pacjentowi udostępnia ją w kilku formach. Z różnych względów pacjent może prosić o uwierzytelnienie kopii. Jak wykonać tę czynność i czy masz prawo pobrać za to opłatę?

Wpisy, które zabezpieczą Cię w sądzie – sprawdź, czy zawsze je umieszczasz w dokumentacji
Zawarcie niektórych informacji w dokumentacji medycznej najczęściej korzystnie świadczy o lekarzu i ma istotne znaczenie dla oceny jego postępowania przez biegłych sądowych. Dowiedz się, o jakie wpisy chodzi i czy o nich nie zapominasz.

Jak rejestrować zakażenia koronawirusem
Gromadzenie informacji o zakażeniach szpitalnych i czynnikach alarmowych w postaci rejestru to jeden z obowiązków zarządzających szpitalami. Ułatwia to m.in. sprawowanie nadzoru epidemiologicznego. Poznaj szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia tego dokumentu.

Nie skierujesz pacjenta na badania na koronawirusa – co Ci grozi
W obecnej sytuacji wiele się mówi o dostępności testów na koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wykonywać ich więcej. Czy lekarz, który nie skieruje pacjenta na badania na koronawirusa, może podlegać odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej? Oto odpowiedź.

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa ucieka ze szpitala - czy możesz zastosować przymus bezpośredni
Słyszymy o przypadkach, gdy pacjenci, u których podejrzewa się koronawirusa, zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie, nie czekają na wynik badania i uciekają ze szpitala. Jakie prawa ma w takiej sytuacji placówka medyczna?

Kiedy placówka może pobierać opłaty za wystawienie zaświadczenia lekarskiego
Do przychodni zgłaszają się pacjenci, którzy czasem proszą o wystawienie zaświadczenia lekarskiego. To, do jakiego celu będzie ono wykorzystane, ma wpływ na to, czy wystawić zaświadczenie bezpłatnie, czy pobrać opłatę. Oto szczegóły.