
Koronawirus: poznaj szczególne zasady wystawiania recept farmaceutycznych
Możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19 – takie uprawnienie na mocy specustawy o koronawirusie zyskali farmaceuci, którzy mają prawo wykonywania zawodu. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest dopuszczalne wystawienie takiej recepty.

Nadzór poznieczuleniowy - czy trzeba odnotowywać godzinę przekazania pacjenta
Odpowiedzialność, jaka wiąże się z opieką zespołu poznieczuleniowego nad pacjentem, jest szczególna. Dlatego im bardziej precyzyjne zapisy w dokumentacji medycznej, tym lepiej. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

8 wpisów, które musisz zawrzeć w księdze pracowni diagnostycznej
Pracownie diagnostyczne mają obowiązek prowadzenia księgi pracowni diagnostycznej, w której odnotowują wykonane świadczenia. Oto praktyczne wskazówki, jak ją uzupełniać.

Co określić w procedurze udostępnia pacjentowi wyników badań diagnostycznych i laboratoryjnych
Warto stworzyć jasne i przejrzyste zasady udostępniania pacjentom wyników badań. Szczegóły udostępniania dokumentacji medycznej ustal w regulaminie podmiotu leczniczego i przekaż do wiadomości pacjentom - r ozwiązanie to wpisuje się w obowiązek informacyjny podmiotu leczniczego wobec pacjentów. Sprawdź, co jeszcze powinieneś zrobić.

Czy można wpisać pacjenta do kolejki bez oryginału skierowania
W momencie wpisu na listę oczekujących pacjent musi przekazać placówce skierowanie. Jak postąpić, jeżeli go nie ma albo rejestruje się telefonicznie bądź przez Internet?

Czy należy stosować pisemny wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
Placówki medyczne od maja 2017 roku mają obowiązek prowadzenia wykazu dotyczącego udostępnianej dokumentacji medycznej. Sprawdź, dlaczego pisemny wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej jest istotny w realizacji tego zadania.

Czy recepcjonistka może odmówić wydania wyników badań pacjentce
Liczne są przypadki, w których pacjenci stawiają się w placówce medycznej po odbiór wyników badań, które zlecono im w ramach porady opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wątpliwości pojawiają się, gdy pacjent żąda oryginałów wyników bez umawiania kolejnej wizyty u lekarza. Czy trzeba mu wydać dokumentację?

Czy w regulaminie placówki można określić termin udostępnienia dokumentacji medycznej
Zgodnie z przepisami dokumentację medyczną udostępnia się „bez zbędnej zwłoki”, czyli jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, „możliwe jak najszybciej”. W świetle dotychczasowego orzecznictwa, dookreślanie terminu udostępnienia dokumentacji medycznej obarczone jest znacznym ryzykiem. Sprawdź, czy można ten termin określić w regulaminie placówki.

Jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentacji medycznej
Ustawodawca wprowadził kilka wyjątków dotyczących okresów przechowywania dokumentacji medycznej. Regulacja ta odnosi się do m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Sprawdź, jakich terminów musisz przestrzegać.

Jak poprawnie uzupełnić Kartę wizyty patronażowej
Obecnie nie ma jednolitego wzoru Karty wizyty patronażowej , którym musisz się posługiwać, dlatego dokumenty te mogą się między sobą różnić i zawierać odmienne informacje. Istotne jednak jest, aby w karcie znalazły się te informacje, które są wymagane przez rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Co zatem musi się w niej znaleźć?