Skan

Czy skan dokumentacji medycznej jest równoznaczny z jej formą elektroniczną

Prowadziliśmy kartotekę medyczną pacjenta w formie papierowej, a następnie ją zeskanowaliśmy. Czy możemy zniszczyć kartotekę papierową? Czy wystarczy, że będziemy przechowywać wyłącznie wersję elektroniczną w postaci skanu?

Respirator

Jak dokumentować wentylację mechaniczną pacjentów przy użyciu respiratorów

W Twojej placówce – zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 – realizujesz procedurę wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratorów, co wymaga właściwego odnotowania w dokumentacji medycznej pacjenta. Jakich elementów nie może zabraknąć w takim opisie?

Dokumentacja medyczna

Jakiej dokumentacji medycznej nie możesz gromadzić w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje elektroniczna postać dokumentacji medycznej z wyjątkami. W formie papierowej możesz prowadzić takie dokumenty, jak książeczka zdrowia dziecka, karta przebiegu ciąży i karta szczepień. Czy w świetle nowych przepisów dane z tych dokumentów można gromadzić w formie elektronicznej?

Oświadczenie pacjenta

Odbierasz oświadczenie pacjenta o odmowie poddania się zabiegowi – o czym musisz pamiętać

Pacjent może wyrazić sprzeciw ustnie albo przez takie zachowanie się, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na brak woli poddawania się czynnościom proponowanym przez lekarza.

Recepta

Jakie dane muszą znaleźć się na recepcie nierefundowanej dla cudzoziemca

Większa liczba obcokrajowców w Polsce sprawia, że trafiają oni do lekarzy, którzy wystawiają im recepty. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, j akie dane wpisać recepcie nierefundowanej dla takiego pacjenta?

podpis

W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego

Przepisy nie wskazują jednoznacznych i zalecanych rozwiązań związanych ze sposobem składania na dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej podpisów przez pacjentów (np. na oświadczeniach włączanych do dokumentacji medycznej czy karcie badania profilaktycznego). Dowiedz się, jaka jest praktyka podmiotów leczniczych, i zastosuj najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie.

Formularz medyczny

Jak dokumentować przedłużenie izolacji przez lekarza POZ

Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz POZ, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje w tym zakresie.

Szpital

Co Ci grozi za brak wydania pacjentowi karty informacyjnej w dniu wypisu ze szpitala

Pacjenta możesz wypisać ze szpitala, m.in. gdy stan jego zdrowia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych. Przed wypisem niezbędne jest zbadanie pacjenta. W dniu wypisu ze szpitala pacjent powinien również otrzymać kartę informacyjną z leczenia szpitalnego. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje niedochowania tego obowiązku.

Informacja dla lekarza

W jaki sposób możesz przekazać informację dla lekarza kierującego

Informację dla lekarza kierującego po ukończonym cyklu zabiegów fizjoterapeutycznych przekazujesz pacjentowi. Jednak nie zawsze pacjent dostarcza ten dokument lekarzowi kierującemu albo o nim zapomina. Jak zatem właściwie przekazać tę informację, aby trafiła do dokumentacji medycznej?

Dokumentacja medyczna

Zniszczona dokumentacja – czy możesz ją odtworzyć

Nie ma odgórnie ustalonej procedury odtwarzania dokumentacji medycznej, lecz warto zastosować takie rozwiązanie ze względu na istotną rolę, jaką pełni ta dokumentacja – np. w dalszym procesie leczenia czy w sprawach sądowych o błąd medyczny. Istotne jest, aby uzyskać najbardziej precyzyjne odzwierciedlenie zniszczonej części dokumentacji. Jak to zrobić?