
Co Ci grozi za brak wydania pacjentowi karty informacyjnej w dniu wypisu ze szpitala
Pacjenta możesz wypisać ze szpitala, m.in. gdy stan jego zdrowia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych. Przed wypisem niezbędne jest zbadanie pacjenta. W dniu wypisu ze szpitala pacjent powinien również otrzymać kartę informacyjną z leczenia szpitalnego. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje niedochowania tego obowiązku.

W jaki sposób możesz przekazać informację dla lekarza kierującego
Informację dla lekarza kierującego po ukończonym cyklu zabiegów fizjoterapeutycznych przekazujesz pacjentowi. Jednak nie zawsze pacjent dostarcza ten dokument lekarzowi kierującemu albo o nim zapomina. Jak zatem właściwie przekazać tę informację, aby trafiła do dokumentacji medycznej?

Zniszczona dokumentacja – czy możesz ją odtworzyć
Nie ma odgórnie ustalonej procedury odtwarzania dokumentacji medycznej, lecz warto zastosować takie rozwiązanie ze względu na istotną rolę, jaką pełni ta dokumentacja – np. w dalszym procesie leczenia czy w sprawach sądowych o błąd medyczny. Istotne jest, aby uzyskać najbardziej precyzyjne odzwierciedlenie zniszczonej części dokumentacji. Jak to zrobić?

Czy można zastąpić informację dla lekarza kierującego wypisem ze szpitala
Wobec wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wśród kierujących podmiotami leczniczymi zaczęły pojawiać się pytania dotyczące możliwości zastąpienia informacji dla lekarza kierującego Kartą informacyjną z leczenia szpitalnego. Sprawdź, czy to możliwe.

Każdy podmiot medyczny od 2021 roku musi wdrożyć nowe regulacje dotyczące e-dokumentacji
W myśl nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej za podstawową uznano postać elektroniczną dokumentacji medycznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej będzie możliwe tylko w określonych sytuacjach. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami wprowadzanych zmian.

Którym osobom i podmiotom możesz wydać dokumentację medyczną
Pacjent i określone podmioty mają prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jednak dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają określonej ochronie. Jakich zasad należy przestrzegać przy udostępnianiu dokumentacji medycznej i komu możesz ją wydać?

Pielęgniarki zyskały uprawnienia do wystawiania recept na leki zlecone przez lekarza i skierowań
Z początkiem sierpnia 2020 roku pielęgniarki i położne nabyły nowe uprawnienia, z którymi powinien zapoznać się także lekarski personel medyczny. Sprawdź, jakie uprawnienia nabyły przedstawicielki tych obu zawodów.

Udostępnianie e-dokumentacji medycznej – co się zmienia w zasadach postępowania
Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej zależy od tego, czy jest to elektroniczna, czy papierowa dokumentacja medyczna. Sprawdź, od czego zależy forma przekazania historii choroby pacjentom i jak się wywiązywać z tego obowiązku.

Wymiana danych medycznych za pośrednictwem SIM – jak będzie się odbywać
Wymiana informacji i dokumentacji medycznej między podmiotami biorącymi udział w procesie leczenia pacjenta sprowadzi się przede wszystkim do obiegu skierowań i wyników zleconych badań lub konsultacji. Co będzie należeć do Twoich obowiązków?

Zabezpieczenie e-dokumentacji medycznej – jakie procedury wdrożyć
Placówki medyczne muszą zastosować nowoczesne rozwiązania technologiczne i wdrożyć odpowiednie procedury umożliwiające spełnienie obowiązku wieloletniego przechowywania dokumentacji medycznej. Poznaj najnowsze wymagania dla systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przy tworzeniu dokumentacji medycznej.