
Zabezpieczenie możliwości wystawiania recept w postaci papierowej – najnowszy komunikat NFZ
W przypadku braku dostępu do systemu P1 osoba uprawniona w drodze wyjątku wystawia receptę w postaci papierowej. NFZ zabezpieczył taką możliwość. Dowiedz się, co wynika z najnowszego komunikatu funduszu.

Jak udostępniać dokumentację medyczną w formie skanów
Przepisy mówiące o cyfrowym odwzorowaniu dokumentacji medycznej mają istotne zastosowanie do kartotek pacjentów prowadzonych w formie tradycyjnej, papierowej. Z przyczyn oczywistych dokumentacja elektroniczna nie będzie wymagała odwzorowywania, gdyż ma postać cyfrową już od chwili jej wytworzenia. Ale jak postępować z dokumentacją papierową, gdy pacjent poprosi o jej cyfrową wersję?

Wydawanie i podpisywanie dokumentacji medycznej – odpowiedzi na najczęstsze pytania
Proces cyfryzacji dokumentacji medycznej niesie za sobą wiele pytań dotyczących np. wydawania szpitalnych kart informacyjnych czy składania podpisów na oświadczeniach pacjentów.

Jak wystawiać skierowania w świetle najnowszych zmian
Skierowania może wystawiać lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka i położna. Na ich podstawie pacjent otrzymuje świadczenie, za które nie ponosi kosztów. Poznaj szczegółowe zasady wystawiania skierowań.

Czy można udostępniać dokumentację medyczną lekarzowi w celu konsultacji
Udostępnienie kolejnemu lekarzowi dokumentacji medycznej w celach konsultacyjnych, nawet z naruszeniem ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nie jest łamaniem tajemnicy lekarskiej. Tak postanowił Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 3 września 2015 r. (sygn. akt I ACa 679/15). Poznaj szczegółowe uzasadnienie.

Udostępnianie dokumentacji medycznej policji – kiedy jest konieczne
Mimo że policja nie jest organem, który zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, w określonych sytuacjach powinieneś ją udostępnić. Sprawdź, kiedy masz taki obowiązek.

Udostępnianie dokumentacji medycznej – jakie masz obowiązki
Do dokumentacji medycznej zawierającej dane wrażliwe mają dostęp pacjenci, osoby upoważnione i jednostki świadczące usługi medyczne. Przepisy dają jednak możliwość wglądu do dokumentów medycznych także innym podmiotom. Sprawdź szczegóły.

Upoważnienia do wystawienia karty zgonu – poznaj planowane zmiany
Wystawienie karty zgonu nie musi być wyłącznie obowiązkiem lekarza. Można to zlecić innym osobom uprawnionym do wykonywania tego rodzaju czynności. Zobacz, komu i na jakiej podstawie – zgodnie z projektowanymi przepisami – będzie można udzielić upoważnienia do wystawienia karty zgonu.

Weryfikacja prawdziwości upoważnienia pacjenta – ważne elementy procedury
Osoba trzecia trafia do placówki z upoważnieniem podpisanym przez pacjenta i żąda dostępu do jego dokumentacji medycznej. Jak sprawdzić, czy oświadczenie jest prawdziwe?

Wgląd do dokumentacji w placówce medycznej – kiedy jest możliwy
Pacjenci zgłaszają się do placówki czy lekarza w celu przejrzenia swojej dokumentacji medycznej, np. szukają informacji przed stawieniem się przed komisją ZUS. Często chcą mieć wgląd w dokumenty „od ręki”. Jak zorganizować ten proces, aby nie destabilizować pracy placówki albo gdy taka sytuacja spotka lekarza prowadzącego jednoosobową praktykę?