Medycyna

Jak znaleźć równowagę między przestrzeganiem przepisów dotyczących dokumentacji medycznej a implementacją innowacyjnych rozwiązań

Medycyna nieustannie podlega postępowi i ewolucji. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pojawiają się innowacje, które znacząco wpływają na sposób świadczenia usług medycznych. I to cieszy.

Dokumentacja medyczna

Jakie kroki podjąć względem papierowego skierowania w celu jego właściwej digitalizacji

Papierowe czy elektroniczne skierowania? Nowe przepisy zmieniają zasady wystawiania skierowań medycznych, stawiając na cyfryzację i efektywność. Dowiedz się, jak postępować ze skierowaniami w formie papierowej i jakie są możliwości digitalizacji dokumentów!

AI

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w zarządzaniu dokumentacją medyczną

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) otwiera możliwości jej stosowania w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów oraz w zarządzaniu dokumentacją medyczną. Przy wdrożeniu takich technologii konieczne jest jednak uwzględnienie wyzwań prawnych i organizacyjnych. Poznaj szczegółowe informacje na ten temat.

rejestr

Uruchomiono Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (RIZM)

Centrum e-Zdrowia wspólnie z Departamentem Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia uruchomiło Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (RIZM). Rejestr ma na celu usprawnienie procesu weryfikacji kwalifikacji medycznych, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i podniesienia standardów usług zdrowotnych w Polsce.

e-dokumentacja

Elektroniczna dokumentacja medyczna dla opornych, czyli o walce z przyzwyczajeniami

Zapowiedzi cyfryzacji ochrony zdrowia pojawiały się w przestrzeni publicznej od wielu lat. Niektóre z jej etapów szły opornie, ale niewątpliwie pandemia i towarzyszące jej zmiany społeczne przyspieszyły proces i obecnie trudno wyobrazić sobie świadczenie usług medycznych bez elektronicznej dokumentacji medycznej.

kartoteka

Jak utrzymać spójność i kompletność informacji o pacjencie

Wiele placówek medycznych prowadzi już dokumentację medyczną w formie elektronicznej, chociaż wciąż liczne są placówki, które wytwarzają tę dokumentację w sposób tradycyjny, czyli w formie papierowej. Niektóre podmioty łączą te dwie formy prowadzenia dokumentacji. Poznaj wskazówki dla małych podmiotów leczniczych dotyczące sytuacji, gdy dane są częściowo w formie elektronicznej, a częściowo papierowej.

Pacejnt na R

Przegląd technologii rewolucjonizujących opiekę nad nieprzytomnymi pacjentami

Rola technologii w monitorowaniu i leczeniu pacjentów, zwłaszcza tych nieprzytomnych, jest coraz istotniejsza w dzisiejszych czasach. Nowatorskie rozwiązania rozwijają się w bardzo szybkim tempie, sztuczna inteligencja wspiera lekarzy podczas dia­gnostyki czy obrazowania, co pozwala szybciej i efektywniej oceniać stan pacjenta. Sprawdź, z czego można dziś korzystać, opiekując się nieprzytomnymi pacjentami.

EDM

Wdrożenie EDM w placówce medycznej – co musisz wiedzieć w 2024 roku

Obecnie dokumentacja medyczna jest głównie prowadzona w formie elektronicznej, zgodnie z par. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. dokumentacja może być nadal papierowa tylko w przypadku, gdy przepisy lub warunki organizacyjno-techniczne tego wymagają, ale stanowi to już rzadkość. Uzyskaj więcej informacji na temat elektronicznej dokumentacji medycznej i jej wdrożenia.

dokumentacja

Zasady dokonywania wpisów w raportach lekarskich czy pielęgniarskich prowadzonych w postaci elektronicznej

W naszej placówce medycznej wdrożyliśmy wykazy – raporty lekarskie i pielęgniarskie w formie elektronicznej. Czy istnieje obowiązek uzupełniania tych wpisów w elektronicznej dokumentacji medycznej?

asysent i recepta

Upoważnienie asystenta medycznego przez lekarza do wystawiania e-recept oraz zasady odpowiedzialności za ich treść

Czy asystent medyczny, którego lekarz upoważnił do wystawiania w jego imieniu recept, może w ramach tego upoważnienia samodzielnie wystawić receptę? Jakie są zasady odpowiedzialności za treść recepty?