E-skierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitację uzdrowiskową
Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja uzdrowiskowa to kolejne zakresy świadczeń, które doczekały się skierowań wystawianych w Systemie Informacji Medycznej. Nadal jednak przewiduje się wyjątki, w których można bądź należy zachować postać papierową. Sprawdź.
Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku
Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju na wcześniej wytyczonej ścieżce cyfryzacji. Co więcej, poza konsekwentnym wdrążeniem zaplanowanych wcześniej zmian, przyjęto także nowe plany rozwoju systemu e-zdrowia na kolejne lata. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.
Czy dokumentację medyczną w postaci papierowej trzeba skanować
Jak postąpić z dokumentacją medyczną, która nadal ma postać papierową? Czy trzeba ją skanować, czy można ją pozostawić w formie papierowej? Chodzi na przykład o oświadczenia pacjenta czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ponadto, jakie są sposoby nadawania numerów stron w dokumentacji papierowej? Czy można oddzielnie nadawać numery dokumentacji, którą tworzy lekarz, a oddzielnie innym dokumentom, np. skierowaniom czy dokumentom, na których podpisywał się pacjent (obecnie już nie musi się podpisywać)?
Jak archiwizować dokumentację medyczną w postaci elektronicznej po likwidacji podmiotu
Podmiot, który planuje zakończyć udzielanie świadczeń zdrowotnych, ma obowiązek wcześniej odpowiednio zabezpieczyć wytworzoną dokumentację medyczną i umożliwić jej dalsze wykorzystanie przez pacjentów. Sprawdź, jak o to zadbać.
Czy po zeskanowaniu możesz zniszczyć papierową dokumentację medyczną
Szefowie placówek medycznych, którzy wdrażają elektroniczną dokumentację medyczną, zastanawiają się, czy mogą skanować wszystkie kartoteki papierowe i zniszczyć papierowe oryginały dokumentacji. Poznaj wytyczne w tym zakresie.
Poznaj kluczowe zasady digitalizacji wyników badań laboratoryjnych
Jak wprowadzać wyniki diagnostycznych badań laboratoryjnych do systemu informatycznego, skoro oprócz wersji pdf do placówki medycznej trafiają wersje papierowe tych dokumentów?
Najważniejsze aspekty telemedycyny – o czym musisz pamiętać
Telemedycyna to przykład cyfrowej usługi publicznej w Europie, a jej coraz częstsze zastosowanie w praktyce świadczy o dużym potencjale zarówno z punktu widzenia usługodawców, jak i pacjentów. Jakie są najważniejsze aspekty organizacyjne telemedycyny?
Dokumentacja medyczna uczniów dołączy do EDM
Do 31 sierpnia 2027 r. pielęgniarki i higienistki szkolne poprowadzą Kartę profilaktycznego badania ucznia w postaci papierowej. Od 1 września 2027 r. dokumenty te dołączą do elektronicznej dokumentacji medycznej. Do tego czasu w placówkach edukacyjnych EDM potrwa pilotaż. Oto szczegóły.
Czy EDM jest konieczna w każdej placówce medycznej
Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej. Czy w związku z tym w prywatnym gabinecie lekarskim należy prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej i wdrożyć EDM?
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – na jakim etapie wdrażania są placówki medyczne
Wcześniejsze podjęcie działań związanych z wdrożeniem EDM pomoże zapobiec różnego rodzaju trudnościom zaburzającym tryb pracy całego podmiotu leczniczego. Dowiedz się, co wspomoże proces wdrożenia EDM.