
Najważniejsze aspekty telemedycyny – o czym musisz pamiętać
Telemedycyna to przykład cyfrowej usługi publicznej w Europie, a jej coraz częstsze zastosowanie w praktyce świadczy o dużym potencjale zarówno z punktu widzenia usługodawców, jak i pacjentów. Jakie są najważniejsze aspekty organizacyjne telemedycyny?

Dokumentacja medyczna uczniów dołączy do EDM
Do 31 sierpnia 2027 r. pielęgniarki i higienistki szkolne poprowadzą Kartę profilaktycznego badania ucznia w postaci papierowej. Od 1 września 2027 r. dokumenty te dołączą do elektronicznej dokumentacji medycznej. Do tego czasu w placówkach edukacyjnych EDM potrwa pilotaż. Oto szczegóły.

Czy EDM jest konieczna w każdej placówce medycznej
Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej. Czy w związku z tym w prywatnym gabinecie lekarskim należy prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej i wdrożyć EDM?

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – na jakim etapie wdrażania są placówki medyczne
Wcześniejsze podjęcie działań związanych z wdrożeniem EDM pomoże zapobiec różnego rodzaju trudnościom zaburzającym tryb pracy całego podmiotu leczniczego. Dowiedz się, co wspomoże proces wdrożenia EDM.

Fundusze na zdrowie, w tym na cyfryzację, w Krajowym Planie Odbudowy
Na sfinansowanie reform i inwestycji w ochronie zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy przewidziano 4,262 mln euro, co stanowi około 18% całkowitego budżetu KPO. Sprawdź, na co będzie można uzyskać dotacje po uruchomieniu tych środków.

Od 1 października 2022 r. nowe obowiązki raportowania do SIM: co, jeśli nie zdążyłeś dostosować systemów informatycznych
Informacje o implantach, alergiach, wyniku grupy krwi pacjenta czy o ciąży od 1 października 2022 r. należy obowiązkowo raportować do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Sprawdź, czy resort zdrowia przewiduje kary dla placówek, które nie zdążą dostosować systemów informatycznych do nowych przepisów.

W jaki sposób technologie wspierają poprawę jakości usług medycznych
Rosnące potrzeby pacjentów napędzają rozwój tych rozwiązań, zarówno w aspektach o charakterze stricte medycznym, jak i w sferze zarządzania oraz logistyki w ochronie zdrowia. Sprawdź, jak technologie w ochronie zdrowia wspierają poprawę jakości usług medycznych i czas reakcji na potrzeby pacjenta.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w placówce medycznej – przegląd możliwości
Zastosowanie sztucznej inteligencji jest niezbędne w każdej placówce medycznej. Pomaga m.in. efektywnie zarządzać zasobami pozamedycznymi, procedurami szpitalnymi z wykorzystaniem konkretnych zasobów AI. Warto też stosować systemy transkrypcji w codziennej pracy medyków. Sprawdź, w czym wesprą cię takie nowoczesne rozwiązania.

Rejestr ciąż od 1 października – jakie dane będą raportować placówki medyczne
Rejestr ciąż rodzi ogromne kontrowersje społeczne. Co jeszcze zmienia nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej?

Czy psychoterapeuta musi raportować zdarzenia medyczne do P1
Czy psychoterapeuci, którzy wykonują swoje czynności w prywatnym gabinecie, powinni raportować sesje jako zdarzenia medyczne do Systemu P1?