O możliwościach rozwoju sztucznej inteligencji mówiło się od lat i od długiego czasu korzystamy z proponowanych rozwiązań. Skąd nagłe zainteresowanie tematem i burza medialna wokół ChatGPT? Dotychczasowe rozwiązania, nierzadko oceniano negatywnie z perspektywy ich efektywności – aktualnie dokonaliśmy skoku technologicznego i dostrzegamy coraz lepsze funkcjonowanie algorytmów.
Jak lekarz może wykorzystać ChatGPT w placówce medycznej
Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) cechują się coraz większą dokładnością i skutecznością, dzięki czemu mogą stanowić realną pomoc dla profesjonalistów. Systemy AI mogą ułatwić pracę lekarzy, podnosić ich jakość i skracać czas trwania leczenia oraz przyczynić się do redukcji części kosztów. Możliwe jest również usprawnienie procesu diagnozowania pacjentów.
Jak lekarz może wykorzystać ChatGPT w placówce medycznej
- Automatyczne odpowiedzi w ochronie zdrowia (zwłaszcza ze strony obsługi administracyjnej placówki) obowiązują od dawna, nierzadko jednak budziły duże skonsternowanie – pojawiały się błędy językowe, a pacjenci, którzy widzieli automatycznie wygenerowaną odpowiedź, reagowali na nią bardzo negatywnie.
- ChatGPT może pomóc w systemie obsługi pacjenta, tworzeniu automatycznych odpowiedzi, instrukcji, odpisywaniu na e-maile, automatycznym tworzeniu tłumaczeń – wszędzie tam, gdzie odpowiadamy w sposób schematyczny.
- Ze względu na wysokie zdolności ChatGPT do samokształcenia istnieje duża szansa na to, że rozwiną się jego możliwości w zakresie tworzenia skomplikowanych odpowiedzi.
- Czytaj więcej na temat e-zdrowia w dokmed24.pl»
Co to jest ChatGPT?
Jednym z najchętniej dyskutowanych tematów ostatnich tygodni był wspomniany już ChatGPT. GPT, czyli Generative Pre-trained Transformer, to model językowy opracowany przez podmiot OpenAI. Narzędzie umożliwia automatyczne generowanie tekstu na podstawie danych wejściowych. Uwzględnia ogromną bazę wiedzy i umiejętnie potrafi budować coraz bardziej skomplikowane konstrukcje zdaniowe.
Automatyczne odpowiedzi w ochronie zdrowia (zwłaszcza ze strony obsługi administracyjnej placówki) obowiązują od dawna, nierzadko jednak budziły duże skonsternowanie – pojawiały się błędy językowe, a pacjenci, którzy widzieli automatycznie wygenerowaną odpowiedź, reagowali na nią bardzo negatywnie.
ChatGPT radzi sobie z instrukcjami znacznie lepiej, do tego stopnia, że przedstawiciele wielu zawodów (prawnicy, lingwiści) zastanawiają się nad przyszłością swoich profesji. Bill Gates, który dość ostrożnie wypowiada się o rozwiązaniach technologicznych, w swoich publicznych wypowiedziach zwraca uwagę na to, że „ChatGPT to wynalazek na miarę nowego Internetu”.
Wykorzystanie ChatGPT przez lekarzy – przykłady
Poniżej przykłady, które ukazują możliwości ChatGPT:
Wprowadziłam dane wyjściowe:
Napisz uprzejme zalecenia dla pacjenta, by przez okres 3 miesięcy brał regularnie na czczo od rana lek na refluks Contix i żeby przyszedł do mnie na kontrolę po 3 miesiącach
Odpowiedź chatGPT wygląda następująco:
Szanowny Panie/Pani,
Pragnę przypomnieć, że zgodnie z zaleceniami medycznymi, przez okres 3 miesięcy powinien Pan/Pani regularnie przyjmować lek Contix na czczo, każdego ranka. Należy unikać spożywania pokarmów i płynów przez co najmniej 30 minut po zażyciu leku.
W celu monitorowania skuteczności leczenia i oceny ewentualnych działań niepożądanych proszę o umówienie się na kontrolę w moim gabinecie po upływie 3 miesięcy.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy, proszę o natychmiastowy kontakt ze mną lub innym lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie,
[Twoje imię i nazwisko]
Następnie wprowadziłam dane wyjściowe:
Napisz treść maila do pacjentki, w której wyjaśnisz jej czym jest histeroskopia.
Odpowiedź chatGPT wygląda następująco:
Szanowna Pani,
Chciałabym wyjaśnić Pani, czym jest histeroskopia – badanie, które zaplanowaliśmy w naszej klinice. Histeroskopia to rodzaj diagnostyki lub zabiegu, który umożliwia dokładne zbadanie wnętrza macicy.
Podczas histeroskopii lekarz wprowadza do pochwy specjalne narzędzie zwane histeroskopem, które umożliwia obejrzenie wnętrza macicy na ekranie monitora. W ten sposób lekarz może dokładnie ocenić błonę śluzową macicy, jej jamę oraz ujścia jajowodów.
Histeroskopia jest wykorzystywana w celu zdiagnozowania różnych schorzeń macicy, takich jak polipy, mięśniaki czy nieprawidłowe ułożenie jajowodów. W niektórych przypadkach lekarz może również wykonać podczas histeroskopii zabiegi usuwania polipów, mięśniaków lub przeprowadzić biopsję.
Chcę podkreślić, że histeroskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, które zazwyczaj nie wymaga długiej hospitalizacji. Przed badaniem omówimy dokładnie wszelkie kwestie związane z histeroskopią, w tym znieczuleniem, przygotowaniem do badania oraz ewentualnymi ryzykami związanymi z zabiegiem.
Jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące histeroskopii, proszę o kontakt z nami.
Z poważaniem,
[Twoje imię i nazwisko]
Te przykłady ukazują, że nawet jeśli zaistnieje konieczność korekty tekstów – lekarz specjalista czy osoba obsługująca pacjenta może wykonać ją w bardzo krótkim czasie. To przekłada się na szybkość udzielanej pomocy.
Jak skorzystać z chatGPT?
Aby skorzystać z chatGPT, wystarczy wejść na stronę: https://chat.openai.com/. Następnie należy się na niej zarejestrować (lub zalogować za pomocą już istniejących kont np. utworzonych w ramach serwisu Google). Po zalogowaniu wybieramy opcję „new chat”, która wyświetla się po lewej stronie ekranu i tam wprowadzamy odpowiednio sformułowane dane wyjściowe. Istnieje możliwość ustawienia wersji językowej tekstu.
Jaka jest przyszłość rozwiązań z zastosowaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia?
ChatGPT może być szczególnie przydatny w systemie obsługi pacjenta, tworzeniu automatycznych odpowiedzi, instrukcji, odpisywaniu na maile, automatycznym tworzeniu tłumaczeń, czyli wszędzie tam, gdzie odpowiadamy w sposób schematyczny.
Ze względu na wysokie zdolności ChatGPT do samokształcenia, istnieje duża szansa na to, że rozwiną się jego możliwości w zakresie tworzenia bardziej skomplikowanych odpowiedzi, w tym takich, które zawierają bardzo profesjonalne instrukcje.
Zrzut ekranu ChatGPT