W którym momencie zakładać pacjentowi opaskę identyfikacyjną

/appFiles/site_125/images/autor/yPJ1x4CjKDqi6da.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 7 czerwca 2023
W którym momencie zakładać pacjentowi opaskę identyfikacyjną

Szpital ma obowiązek zaopatrzyć pacjenta w opaskę identyfikacyjną w izbie przyjęć. Jak zatem zgodnie z przepisami dopełnić formalności związanych z przyjęciem do szpitala?

W którym momencie zakładać pacjentowi opaskę identyfikacyjną

  • Placówka medyczna ma obowiązek zaopatrzyć pacjenta w opaskę identyfikacyjną podczas przyjęcia do szpitala, co najczęściej odbywa się w izbie przyjęć.

  • Opaska identyfikacyjna musi zawierać określone informacje umożliwiające identyfikację pacjenta, a jej założenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i optymalizację procesów szpitalnych.

  • Zakładanie opaski identyfikacyjnej na oddziale, po przyjęciu pacjenta, jest niezgodne z przepisami.

Czy opaski ze znakami identyfikacyjnymi pacjenta powinniśmy zakładać w izbie przyjęć? Czy dopuszczalne jest ich zakładanie dopiero po przyjęciu na oddział?

Opaska ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta, przez ograniczenie ryzyka pomyłek, np. w zakresie przyjmowanych leków oraz sposobie ich dawkowania. Zapewnia również skuteczniejszą ochronę danych osobowych pacjenta oraz ułatwia personelowi medycznemu identyfikację pacjentów.

Znak identyfikacyjny, w który placówka zaopatruje pacjenta, powinien zawierać informacje pozwalające na ustalenie:

  • imienia i nazwiska oraz daty urodzenia,
  • w przypadku noworodka urodzonego w szpitalu – imienia i nazwiska matki, płci i daty urodzenia dziecka ze wskazaniem roku, miesiąca, dnia oraz godziny i minuty w systemie 24-godzinnym,
  • w przypadku noworodka urodzonego z ciąży mnogiej także cyfry, które wskazują na kolejność rodzenia się. Zapisujemy je w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta przez osoby nieuprawnione.

Kiedy zaopatrywać pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne

Pacjenta zaopatrujemy w znak identyfikacyjny przy przyjęciu do szpitala, po ustaleniu tożsamości. Jeśli jednak nie możemy ustalić tożsamości pacjenta, wówczas zaopatrujemy go w znak identyfikacyjny zawierający oznaczenie „NN” oraz dodatkowe oznaczenie numeryczne, które umożliwia identyfikację do czasu ustalenia jego tożsamości.

Jeśli pacjent potrzebuje natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, zaopatrujemy go w znak identyfikacyjny niezwłocznie po udzieleniu takiego świadczenia.

Przepisy jednoznacznie mówią, że wyposażenie pacjenta w opaskę identyfikacyjną następuje podczas przyjęcia do szpitala, a więc w izbie przyjęć. To tam dopełniane są wszelkie formalności związane z przyjęciem do szpitala. Chodzi o złożenie stosownych oświadczeń, założenie dokumentacji medycznej oraz przeprowadzenie wstępnych badań diagnostycznych. Dopiero po przejściu procedury administracyjnej oraz wstępnych badań diagnostycznych pacjenta kierujemy na właściwy oddział szpitalny, gdzie dopełniamy kolejnych formalności. Te już związane z przyjęciem pacjenta na konkretny oddział.

Zaopatrywanie pacjenta w opaskę identyfikacyjną po przyjęciu na oddział jest niezgodne z przepisami, gdyż następowałoby później niż przyjęcie do szpitala.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas przyjęcia na oddział sprawdzić zgodność założonej w izbie przyjęć opaski identyfikacyjnej i ewentualnie ją poprawić. Istotne jednak jest, aby w chwili, gdy pacjent zgłasza się na oddział, miał już opaskę identyfikacyjną.

W którym miejscu zakładamy znak identyfikacyjny

Opaskę zakładamy na nadgarstek pacjenta, a gdy jest to niemożliwe albo niewskazane ze względu na przebieg leczenia, na kostkę nogi.

W przypadku noworodka opaskę zakładamy na oba nadgarstki, a gdy jest to niemożliwe albo niewskazane ze względu na przebieg leczenia, na obie kostki nóg albo na nadgarstek i kostkę nogi. Istotne jest, że w przypadku noworodka urodzonego w szpitalu zaopatrujemy go w znak identyfikacyjny niezwłocznie po urodzeniu.

Opaskę powinniśmy zapiąć tak, aby zapewnić jej utrzymanie się na nadgarstku lub kostce nogi pacjenta podczas jego pobytu w szpitalu.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

  1. Opaska identyfikacyjna w szpitalu to specjalny element noszony przez pacjenta, który zawiera informacje niezbędne do jego identyfikacji i zapewnienia odpowiedniego leczenia.
  2. Opaska identyfikacyjna jest ważnym narzędziem w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony pacjentów w szpitalu. Ułatwia identyfikację pacjenta, eliminuje ryzyko pomyłek przy podawaniu leków, badań diagnostycznych czy zabiegów medycznych oraz umożliwia dostarczenie spersonalizowanej opieki medycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek