digitalizacja

Jak przeprowadzić digitalizację dokumentacji medycznej w zgodzie z przepisami

Digitalizacja opisana w prawie medycznym to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w formie papierowej na elektroniczną. Podmioty wykonujące działalność leczniczą (PWDL) powinny wiedzieć, czy, po co i jak ją wykonać.

e-dokumentacja

Zdarzenie medyczne i wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej – podsumowanie po roku obowiązywania przepisów

Od 1 lipca 2021 r. placówki medyczne zobowiązano do umożliwienia wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem repozytoriów EDM i raportowania danych o zdarzeniach medycznych, w tym udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wykonanych procedurach oraz rozpoznanych jednostkach chorobowych. Jak po roku obowiązywania przepisów wygląda w praktyce wdrożenie wymiany EDM i raportowania ZM?

Rejestr usług medycznych

Centralna e-rejestracja do specjalistów – niebawem pilotaż w placówkach medycznych

Placówki medyczne pilotażowo obsłużą centralną rejestrację, dzięki której pacjenci zapiszą się na wybrane świadczenia specjalistyczne. Jeśli termin nie będzie dostępny, pacjenci trafią na centralną listę oczekujących. Sprawdź, jak przebiegnie pilotaż tego rozwiązania z obszaru e-zdrowia.

robot

Ictal® – pierwszy na świecie robot, który diagnozuje padaczkę

W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki, przyczyniając się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.

e-rejestracja

Centralna e-rejestracja – co jest konieczne do sukcesu wdrożenia

Nawet kilkuprocentowa poprawa zgłaszalności na wizyty u specjalistów może uwolnić ogromne zasoby. Pomoże w tym centralna e-rejestracja do specjalistów i na badania diagnostyczne. Jej wdrożenie poprzedzi pilotaż. Sprawdź, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia w związku z centralną e-rejestracją.

Apteka

Co jest niezbędne, aby receptę transgraniczną wystawiać i realizować elektronicznie

Elektroniczna recepta kojarzy się z nowoczesnymi rozwiązaniami w obszarze ochrony zdrowia w Polsce. Jakie są trendy w tym zakresie i jakie istnieją możliwości związane z wystawianiem recept w wersji papierowej?

Kod kreskowy

Dlaczego warto skanować kody kreskowe z wyrobów medycznych

Wprowadzenie kodu kreskowego do systemu informatycznego i przypisanie go pacjentowi, u którego określony wyrób wykorzystuje się w procesie leczenia, pomaga w monitorowaniu drogich i wysokospecjalistycznych produktów w szpitalu. Poznaj zalety skanowania kodów kreskowych z wyrobów medycznych.

Szablon e-medycyny

Polska Implementacja Krajowa HL7 CDA – dlaczego warto opracować własne szablony

Polska Implementacja Krajowa HL7 CDA jest trudnym dokumentem technicznym. Osoby, które chcą ją wdrażać, muszą mieć rozległą wiedzę na temat interoperacyjności, standardu HL7 CDA i zasad jego poprawnej implementacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Leki

Polski System Weryfikacji Leków – wyjaśniamy, jak chroni szpitale przed fałszywymi produktami

Fałszywe leki mogą pojawić się na każdym etapie dystrybucji, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Jak placówki medyczne mogą się ustrzec przed sfałszowanymi lekami?

Pacjent

Jak zweryfikować złożone oświadczenia przez pacjenta w portalu IKP, zwłaszcza gdy jest nieprzytomny

W jaki sposób można zweryfikować, czy pacjent złożył oświadczenie w portalu IKP, zwłaszcza gdy jest nieprzytomny? Taka weryfikacja może się okazać niezbędna w przypadku konieczności udzielania informacji rodzinie o pacjencie.