Poznaj kluczowe zasady digitalizacji wyników badań laboratoryjnych
Jak wprowadzać wyniki diagnostycznych badań laboratoryjnych do systemu informatycznego, skoro oprócz wersji pdf do placówki medycznej trafiają wersje papierowe tych dokumentów?
- Prawodawca zakłada, że papierowa dokumentacja medyczna może być zdigitalizowana, czyli posiadaną dokumentację medyczną prowadzoną w formie papierowej można zeskanować, uwierzytelnić i wprowadzić do systemu. Taka zeskanowana i podpisana tradycyjna dokumentacja medyczna jest równoważna oryginałowi.
- Pojęcie digitalizacji wprowadzono w art. 13b ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jest to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w postaci papierowej na postać elektroniczną i następuje przez sporządzenie jej odwzorowania cyfrowego oraz opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę do tego upoważnioną.
- Przede wszystkim należy dokonać poprawnej digitalizacji, która polega na wskanowaniu do systemu informatycznego dokumentu, a następnie jego autoryzacji.
- Czytaj też: Jak archiwizować dokumentację medyczną w postaci elektronicznej po likwidacji podmiotu»
- Czytaj też: Czy po zeskanowaniu możesz zniszczyć papierową dokumentację medyczną»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie