Czy dokumentację medyczną w postaci papierowej trzeba skanować
Jak postąpić z dokumentacją medyczną, która nadal ma postać papierową? Czy trzeba ją skanować, czy można ją pozostawić w formie papierowej? Chodzi na przykład o oświadczenia pacjenta czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ponadto, jakie są sposoby nadawania numerów stron w dokumentacji papierowej? Czy można oddzielnie nadawać numery dokumentacji, którą tworzy lekarz, a oddzielnie innym dokumentom, np. skierowaniom czy dokumentom, na których podpisywał się pacjent (obecnie już nie musi się podpisywać)?
- Co zrobić z wersją papierową dokumentacji przekazanej np. przez pacjenta? Niewątpliwie zawiera ona wiele ważnych informacji, jednak jej przechowywanie przez 20, a czasem nawet 30 lat wiąże się ze sporymi koszami i wieloma zajętymi powierzchniami magazynowymi.
- Zgodnie z art. 13b ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia usługodawca może zmienić postać dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w postaci papierowej na elektroniczną, tj. zdigitalizować dokumentację medyczną.
- Digitalizacja dokumentacji medycznej następuje przez sporządzenie jej odwzorowania cyfrowego i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną przez usługodawcę do potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej.
- Czytaj więcej na temat dokumentacji medycznej i EDM w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie