Nr 5 (67) Kwiecień 2021

Dodano: 29 marca 2021
Nr 5 (67) Kwiecień 2021

Możliwość udzielania teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej wprowadzono kilka miesięcy temu w związku z pandemią COVID-19 i zaczęto je stosować bardzo chętnie. Obecnie jednak wizyta stacjonarna staje się obowiązkowa m.in. dla dzieci do 6. roku życia i dla pacjentów z chorobą przewlekłą, gdy ich stan się pogorszył lub wystąpiła zmiana objawów. Więcej na temat tego rozwiązania piszemy w artykule pt. „Teleporada nie jest już standardem dla dzieci i pacjentów przewlekle chorych” (s. 3).

Prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej jest ogromnym przedsięwzięciem, uzależnionym od wdrożenia odpowiedniego oprogramowania w placówce, założenia kont w systemie, nadania personelowi uprawnień. Zdarza się, że w tym samym podmiocie nie wszyscy lekarze są jednakowo przygotowani do tego obowiązku. W tekście pt. „Czy w tym samym podmiocie można prowadzić dokumentację medyczną na dwa sposoby” (s. 6) podpowiadamy, jakie są możliwości w tym zakresie.

Informatyzacja placówek ochrony zdrowia skupia się na dokumentacji medycznej bieżącej, która powinna być już tworzona w postaci elektronicznej. Nie zawsze jednak rozwiązania techniczne pozwalają na to, aby całkowicie zrezygnować z dokumentów papierowych – np. w przypadku deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, które wymagają opatrzenia ich podpisem pacjenta. Z artykułu pt. „Czy placówka POZ może zniszczyć deklaracje wyboru po przeprowadzeniu ich digitalizacji” (s. 10) dowiesz się, czy placówka medyczna ma prawo je zdigitalizować i następnie zniszczyć oryginały.

Spis treści:
TELEPORADY

FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ

E-ZDROWIE OD 1 STYCZNIA 2021 R.

BEZPIECZEŃSTWO DANYCH CYFROWYCH

PYTANIA CZYTELNIKÓW

LISTY KONTROLNE

Pozostało jeszcze 97 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów