Upadek

Pielęgniarska skala oceny upadków – jak wypełniać test Tinetti

Zadaniem pielęgniarek środowiskowych jest ocena ryzyka wystąpienia upadków, która jest badana na podstawie Skali Oceny Równowagi i Chodu – Testu Tinetti. Sprawdź, jak wypełniać tę dokumentację.

długoterminowa opieka pielęgniarki

Jak właściwie zlecać długoterminową opiekę pielęgniarki

Jeżeli pacjent nie jest objęty opieką przez hospicjum domowe czy inny zakład opiekuńczy, lekarz może mu zlecić długoterminową opiekę domową pielęgniarki. Sprawdź, jak wypełnić Kartę oceny pacjenta do objęcia lub objętego długoterminową domową opieką pielęgniarską.

Stwierdzenie choroby zawodowej

Stwierdziłeś chorobę zawodową – jak ją opisać w dokumentacji medycznej

Informacje gromadzone w Karcie stwierdzenia choroby zawodowej i w zawiadomieniach o skutkach choroby zawodowej trafiają do rejestrów chorób zawodowych i ich skutków. Sprawdź, jak właściwie uzupełniać tę dokumentację.

Karta przymusu bezpośredniego

Czego nie może zabraknąć w Karcie zastosowania przymusu bezpośredniego

Karta zastosowania przymusu bezpośredniego składa się z dwóch części, w których należy podać informacje dotyczące zastosowania przymusu bezpośredniego i ocenę zasadności zastosowania przymusu bezpośredniego. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w karcie.

Plan opieki medycznej

Indywidualny Plan Opieki nad Pacjentem tylko do końca roku w formie papierowej. Sprawdź, co powinien zawierać

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej, która wprowadziła regulacje dotyczące Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, weszła w życie 2 sierpnia 2023 r. Dowiedz się więcej na temat obowiązków związanych z nowymi przepisami.

Szczepienia

Kwartalne sprawozdanie z realizacji szczepień ochronnych – jak uzupełnić

Jednostki odpowiedzialne za zbieranie danych mają obowiązek przedstawienia dwóch rodzajów kwartalnych sprawozdań dotyczących przeprowadzonych szczepień ochronnych: jednego – uwzględniającego ilość zużytych szczepionek oraz drugiego – opartego na informacjach zawartych w kartach uodpornienia przechowywanych przez osobę składającą sprawozdanie. Sprawdź, jak wypełniać kwartalny raport dotyczący przeprowadzonych szczepień ochronnych, oparty na ilości wykorzystanych szczepionek.

Wybór lekarza POZ

Rezygnacja z wyboru lekarza/pielęgniarki POZ – co powinna zawierać

Aktualne przepisy nie regulują procedury rezygnacji z wybranego lekarza lub pielęgniarki świadczących opiekę podstawową (POZ), gdy taka decyzja nie wiąże się z wyborem nowego specjalisty. Deklaracja rezygnacji jest formalnym wyrazem woli pacjenta, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym. W związku z tym pacjent może zmieniać swoje oświadczenie lub odwołać je w zakresie wyboru lekarza, pielęgniarki bądź położnej POZ.

Lekarz

Czego nie może zabraknąć w Karcie martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia zawiera wymagane dane i informację, że dziecko urodziło się martwe. Kartę martwego urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia.

Szczepienia

Protokół przekazania karty szczepień – co powinien zawierać

Karta uodpornienia jest niezwykle istotnym dokumentem ważnym dla bezpieczeństwa zarówno placówki medycznej, jak i dla pacjenta. Jakie są Twoje obowiązki i jak właściwie uzupełnić protokół przekazania tego ważnego dokumentu?

Sekcja zwłok

Co wpisać w Protokole badania sekcyjnego

Lekarz wykonujący sekcję zwłok sporządza protokół badania sekcyjnego z ustalonym rozpoznaniem anatomopatologicznym. Sprawdź, co musi się w nim znaleźć.