Skala ADL

Skala ADL – czego nie może zabraknąć w tym dokumencie

Skala ADL jest jedną z najpopularniejszych metod służących ocenie sprawności osób w podeszłym wieku, a jednocześnie – bardzo prosta w zastosowaniu. Sprawdź, jak ją stosować i jak uzupełniać dokumentację.

Senior w domu opieki

Karta oceny stanu pacjenta – co powinna zawierać

W zakładach opiekuńczych realizuje się świadczenia dla osób dorosłych lub dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Sprawdź, jak wypełniać Kartę oceny stanu pacjenta.

pielęgniarka

Skierowanie na realizację zleceń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, położnej POZ, pielęgniarki szkolnej – jak wypełnić

Lekarz POZ wydaje skierowania na realizację zleceń pozostających w zakresie kompetencji pielęgniarki POZ, położnej POZ lub pielęgniarki lub higienistki szkolnej. Co powinno zawierać skierowanie na realizację zleceń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, położnej POZ, pielęgniarki szkolnej?

łuszczyca

Co musi się znaleźć we wniosku o kwalifikację do leczenia w programie Leczenie Umiarkowanej i Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej

Współpraca z zespołem koordynacyjnym i przekazywanie zespołowi koordynacyjnemu wymaganych dokumentów są jednym z zadań placówki medycznej realizującej program lekowy. Sprawdź, jakie ma obowiązki w przypadku kwalifikacji do leczenia w programie Leczenie Umiarkowanej i Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej.

Leki

Karta włączenia świadczeniobiorcy do programu lekowego – co powinna zawierać

Realizując program lekowy, należy wypełniać Kartę włączenia świadczeniobiorcy do programu lekowego. Jej wzór określa jeden z załączników zarządzenia prezesa NFZ. Sprawdź, jak wypełniać ten dokument.

Choroba zakaźna

Czego nie może zabraknąć w formularzu zgłoszenia zakażenia lub choroby zakaźnej

Wypełnianie formularza ZLK-1 służącego do zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych rozpocznij od podania nazwy i adresu komórki organizacyjnej zakładu leczniczego lub praktyki lekarskiej. W przypadku dokumentu papierowego możesz nanieść te dane w formie pieczątki albo nadruku. Co jeszcze musi się w nim znaleźć?

Lekarz

Karta żywienia pozajelitowego dorosłych – co powinna zawierać

Świadczenia związane z żywieniem dojelitowym lub żywieniem pozajelitowym powinny być realizowane przez świadczeniodawcę zgodnie z aktualnymi zasadami określonymi w „Standardach żywienia pozajelitowego i żywienia dojelitowego” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Dowiedz się, jak wypełniać kartę żywienia pozajelitowego dorosłych.

Uraz kręgosłupa

Skala ASIA – jak ocenić funkcje ruchowe i czuciowe pacjentów z urazem rdzenia kręgowego

Skala ASIA to uniwersalna skala, na podstawie której ocenia się funkcje ruchowe i czuciowe pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

leczenie uzdrowiskowe

Wypisujesz skierowanie do sanatorium, uniknij najczęściej popełnianych błędów

Sposób wypełniania skierowania na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego określa rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Zawiera także wzór takiego skierowania. Oto, jak je właściwie i czytelnie wypełnić, aby NFZ nie miał zastrzeżeń.

Karetka

Zlecenie transportu pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej – jak uzupełnić

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi w POZ należy zapewnić pacjentom transport sanitarny do najbliższego świadczeniodawcy udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, a w przypadku świadczeń realizowanych w trybie ambulatoryjnym – także z powrotem do miejsca zamieszkania pacjenta. Jakie informacje należy podać w zleceniu na przewóz w transporcie sanitarnym POZ?