Wybór lekarza POZ

Rezygnacja z wyboru lekarza/pielęgniarki POZ – co powinna zawierać

Aktualne przepisy nie regulują procedury rezygnacji z wybranego lekarza lub pielęgniarki świadczących opiekę podstawową (POZ), gdy taka decyzja nie wiąże się z wyborem nowego specjalisty. Deklaracja rezygnacji jest formalnym wyrazem woli pacjenta, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym. W związku z tym pacjent może zmieniać swoje oświadczenie lub odwołać je w zakresie wyboru lekarza, pielęgniarki bądź położnej POZ.

Lekarz

Czego nie może zabraknąć w Karcie martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia zawiera wymagane dane i informację, że dziecko urodziło się martwe. Kartę martwego urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia.

Szczepienia

Protokół przekazania karty szczepień – co powinien zawierać

Karta uodpornienia jest niezwykle istotnym dokumentem ważnym dla bezpieczeństwa zarówno placówki medycznej, jak i dla pacjenta. Jakie są Twoje obowiązki i jak właściwie uzupełnić protokół przekazania tego ważnego dokumentu?

Sekcja zwłok

Co wpisać w Protokole badania sekcyjnego

Lekarz wykonujący sekcję zwłok sporządza protokół badania sekcyjnego z ustalonym rozpoznaniem anatomopatologicznym. Sprawdź, co musi się w nim znaleźć.

Problemy z jelitami

Jak uzupełniać Zlecenie wykonania mieszaniny żywienia pozajelitowego

Obecnym standardem w sporządzaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego jest „wszystko w jednym” (z ang. all in one), rozumiane jako metoda żywienia pozajelitowego systemem jednego pojemnika, w którym zmieszane są wszystkie substancje odżywcze. Sprawdź, jak uzupełniać Zlecenie wykonania mieszaniny żywienia pozajelitowego.

Ratownik medyczny

Nowa Karta indywidualna ratownika medycznego – jak wypełnić

Od 22 czerwca br. obowiązuje nowy wzór Karty indywidualnej ratownika medycznego, który określono załącznikiem do rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy o ratownictwie medycznym. Karta w obecnym brzmieniu jest podobna do poprzednio obowiązującego wzoru. Nie jest jednak identyczna, przy jej uzupełnianiu należy zatem zwrócić uwagę na rozbieżności.

Poród

Jak uzupełniać Kartę obserwacji porodu

Wpisy do Karty obserwacji porodu wprowadza lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny. Karta stanowi dokumentację indywidualną wewnętrzną i zawiera 41 rubryk, które należy uzupełnić, zaznaczając jedno z podanych sformułowań lub wpisując odpowiednie wartości. Sprawdź, co należy w niej wpisać.

Kobieta w ciąży

Mdłości i wymioty w ciąży: jak wypełnić skalę oceny nudności

Szacuje się, że poranne nudności (NVP, nausea and vomiting of pregnancy) dotykają od 50 do 80% ciężarnych i w większości przypadków pojawiają się pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży, z największym nasileniem pomiędzy 7. a 12. tygodniem, i najczęściej ustępują do 16. tygodnia. U około 10–20% kobiet nudności utrzymują się jednak dłużej, czasem nawet w III trymestrze ciąży, i bywa, że konieczne jest wówczas wdrożenie leczenia farmakologicznego. 

Badanie

Wstydliwe nietrzymanie moczu – przyczyny i pielęgniarska skala oceny objawów

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób niezależnie od płci i wieku. Kluczową rolę w diagnozie i leczeniu tego schorzenia odgrywają pielęgniarki, które dzięki odpowiednim formularzom i skalom oceny mogą efektywnie monitorować objawy i postępy w terapii. Sprawdź, co powinna zawierać Pielęgniarska skala oceny nietrzymania moczu.

Łuszczyca

Karta oceny zaawansowania łuszczycy według skali DLQI – kiedy jest wymagana i co określa

Ocena zaawansowania łuszczycy według skali DLQI (Dermatology Life Quality Index) jest powszechnie stosowaną metodą oceniającą jakość życia pacjentów zmagających się z łuszczycą oraz to, w jakim stopniu leczenie wpływa na poprawę jakości życia. Sprawdź, jak wypełniać ten dokument.