Czego nie może zabraknąć w formularzu zgłoszenia zakażenia lub choroby zakaźnej
Wypełnianie formularza ZLK-1 służącego do zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych rozpocznij od podania nazwy i adresu komórki organizacyjnej zakładu leczniczego lub praktyki lekarskiej. W przypadku dokumentu papierowego możesz nanieść te dane w formie pieczątki albo nadruku. Co jeszcze musi się w nim znaleźć?
Karta żywienia pozajelitowego dorosłych – co powinna zawierać
Świadczenia związane z żywieniem dojelitowym lub żywieniem pozajelitowym powinny być realizowane przez świadczeniodawcę zgodnie z aktualnymi zasadami określonymi w „Standardach żywienia pozajelitowego i żywienia dojelitowego” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Dowiedz się, jak wypełniać kartę żywienia pozajelitowego dorosłych.
Skala ASIA – jak ocenić funkcje ruchowe i czuciowe pacjentów z urazem rdzenia kręgowego
Skala ASIA to uniwersalna skala, na podstawie której ocenia się funkcje ruchowe i czuciowe pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.
Wypisujesz skierowanie do sanatorium, uniknij najczęściej popełnianych błędów
Sposób wypełniania skierowania na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego określa rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Zawiera także wzór takiego skierowania. Oto, jak je właściwie i czytelnie wypełnić, aby NFZ nie miał zastrzeżeń.
Zlecenie transportu pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej – jak uzupełnić
Zgodnie ze wskazaniami medycznymi w POZ należy zapewnić pacjentom transport sanitarny do najbliższego świadczeniodawcy udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, a w przypadku świadczeń realizowanych w trybie ambulatoryjnym – także z powrotem do miejsca zamieszkania pacjenta. Jakie informacje należy podać w zleceniu na przewóz w transporcie sanitarnym POZ?
Jak wypełnić Protokół operacyjny
Protokół operacyjny, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentacji medycznej, stanowi dokumentację indywidualną wewnętrzną, którą należy dołączyć do historii choroby. Obowiązujące przepisy nie określają, jakie konkretnie informacje powinien zawierać Protokół operacyjny. Praktyka pokazuje jednak, że im bardziej szczegółowe dane zostaną wskazane w protokole, tym lepiej.
Opieka koordynowana: jak opracować Indywidualny Plan Opieki Medycznej
Wprowadzenie świadczeń opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej i finansowanie tych świadczeń środkami z budżetu powierzonego umożliwi dostęp do wizyt kompleksowych, które – wraz z opracowanym Indywidualnym Planem Opieki Medycznej – poprawią opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle. Sprawdź, jak opracować Indywidualny Plan Opieki Medycznej.
Karta statystyczna szpitalna ogólna – jakich informacji nie może zabraknąć
Kartę statystyczną szpitalną ogólną, czyli formularz MZ/Szp-11, wypełnia się dla pacjentów niepsychiatrycznych oddziałów szpitalnych wszystkich specjalności, a więc dla każdej osoby, na której rzecz wykonywane są stacjonarne świadczenia lecznicze oraz jednodniowe, stacjonarne świadczenia lecznicze z wyjątkiem dializoterapii i chemioterapii nowotworów. Jakie informacje należy umieścić w formularzu MZ/Szp-11?
Formularz zgłoszenia rozpoznania gruźlicy – jak go wypełnić
Rozpoznanie gruźlicy zgłasza się telefonicznie państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Następnie zgłoszenie to potwierdza się w ciągu 24 godzin, wysyłając elektroniczny bądź papierowy formularz. Jakie informacje należy w nim umieścić?
Zlecenie badań immunohematologicznych – co powinno zawierać
Zadaniem badań immunohematologicznych jest dobranie dla biorcy krwi lub produktu krwiopochodnego zgodnego grupowo. Oceniają reakcje zachodzące między antygenami obecnymi na błonach krwinek czerwonych a przeciwciałami obecnymi w osoczu. Sprawdź, co powinno zawierać zlecenie na badania immunohematologiczne.