
Mdłości i wymioty w ciąży: jak wypełnić skalę oceny nudności
Szacuje się, że poranne nudności (NVP, nausea and vomiting of pregnancy) dotykają od 50 do 80% ciężarnych i w większości przypadków pojawiają się pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży, z największym nasileniem pomiędzy 7. a 12. tygodniem, i najczęściej ustępują do 16. tygodnia. U około 10–20% kobiet nudności utrzymują się jednak dłużej, czasem nawet w III trymestrze ciąży, i bywa, że konieczne jest wówczas wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Wstydliwe nietrzymanie moczu – przyczyny i pielęgniarska skala oceny objawów
Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób niezależnie od płci i wieku. Kluczową rolę w diagnozie i leczeniu tego schorzenia odgrywają pielęgniarki, które dzięki odpowiednim formularzom i skalom oceny mogą efektywnie monitorować objawy i postępy w terapii. Sprawdź, co powinna zawierać Pielęgniarska skala oceny nietrzymania moczu.

Karta oceny zaawansowania łuszczycy według skali DLQI – kiedy jest wymagana i co określa
Ocena zaawansowania łuszczycy według skali DLQI (Dermatology Life Quality Index) jest powszechnie stosowaną metodą oceniającą jakość życia pacjentów zmagających się z łuszczycą oraz to, w jakim stopniu leczenie wpływa na poprawę jakości życia. Sprawdź, jak wypełniać ten dokument.

Karta zgłoszenia choroby wenerycznej – jak wypełnić
Zgłoszenia zakażenia i choroby zakaźnej dokonuje się na specjalnym formularzu do sanepidu. Obecnie mogą mieć one postać elektroniczną i papierową. Sprawdź, jak wypełniać Kartę zgłoszenia choroby wenerycznej.

Co trzeba uzupełnić w nowym Zleceniu na zaopatrzenie w wyroby medyczne
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Dokument uprawnia pacjenta do otrzymania określonych produktów medycznych. Sprawdź, jak go wypełniać.

Standardowa Procedura Operacyjna w placówce medycznej – jak ją opracować
W placówkach medycznych wdraża się Standardowe Procedury Operacyjne (SOP). Usprawniają one działanie, pomagają lepiej zarządzać sytuacjami kryzysowymi, zapewniają bezpieczeństwo, a zatem prowadzenie działalności bez SOP jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe.

Jak uzupełniać Kartę oceny natężenia bólu
Od 24 lutego br. obowiązuje nowe rozporządzenie w zakresie standardu o rganizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych, zgodnie z którym ocenia się ból. Sprawdź, jak wypełniać Kartę oceny natężenia bólu.

Karta oceny stanu pacjenta – co powinna zawierać
W zakładach opiekuńczych realizuje się świadczenia dla osób dorosłych lub dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Sprawdź, jak wypełniać Kartę oceny stanu pacjenta.

Skierowanie na realizację zleceń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, położnej POZ, pielęgniarki szkolnej – jak wypełnić
Lekarz POZ wydaje skierowania na realizację zleceń pozostających w zakresie kompetencji pielęgniarki POZ, położnej POZ lub pielęgniarki lub higienistki szkolnej. Co powinno zawierać skierowanie na realizację zleceń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, położnej POZ, pielęgniarki szkolnej?

Co musi się znaleźć we wniosku o kwalifikację do leczenia w programie Leczenie Umiarkowanej i Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej
Współpraca z zespołem koordynacyjnym i przekazywanie zespołowi koordynacyjnemu wymaganych dokumentów są jednym z zadań placówki medycznej realizującej program lekowy. Sprawdź, jakie ma obowiązki w przypadku kwalifikacji do leczenia w programie Leczenie Umiarkowanej i Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej.