Leki

Karta programu lekowego – co powinna zawierać

W Karcie włączenia świadczeniodawcy do programu lekowego należy wpisać nazwę programu lekowego, któremu poddano pacjenta. Placówka medyczna musi potwierdzić również spełnianie przez pacjenta kryteriów włączenia do programu lekowego. Sprawdź, co jeszcze trzeba w niej wpisać.

Karta badań

Karta odleżyn – jakie informacje powinna zawierać

Powstawanie odleżyn zależy od czynników wewnętrznych, czyli stanu zdrowia pacjenta, oraz od czynników zewnętrznych, a więc od warunków, w jakich przebywa pacjent. Karta odleżyn jest natomiast dokumentem, w którym należy umieścić informacje na temat profilaktyki i leczenia odleżyn. Sprawdź, jak ją wypełniać.

Płuca

Ustalanie stopnia ciężkości duszności u pacjenta – co będzie pomocne

Pojawiająca się u pacjenta duszność, czyli uczucie braku tchu i możliwości zaczerpnięcia powietrza, może być objawem wielu chorób. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie stopnia jej ciężkości, aby właściwie określić stan chorobowy pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie narzędzia stosować.

Szpital

O czym musisz pamiętać, wystawiając zaświadczenie o przyjęciu do szpitala

Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny są zaświadczenia lekarskie. O czym należy pamiętać podczas ich wystawiania?

Recepta

Wykaz recept pro familiae prowadzony przez lekarza – co powinien zawierać

Recepty z zasady wystawiane są elektronicznie, jednak ich papierowa wersja jest dopuszczalna w określonych przypadkach. Sprawdź, co musi zawierać wykaz recept pro familiae.

szczepienia

Czego nie może zabraknąć w sprawozdaniu ze szczepień ochronnych

Świadczeniodawcy prowadzący szczepienia mają obowiązek przesyłania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu sprawozdań, które przekazywane są następnie państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym. Sprawdź, jakie elementy powinno zawierać sprawozdanie z przeprowadzonych szczepień ochronnych.

karta nowotworu złośliwego

Czego nie może zabraknąć w karcie zgłoszenia nowotworu złośliwego

Obowiązek wypełniania elektronicznej karty zgłoszenia nowotworu złośliwego wynika m.in. z ustawy o statystyce publicznej i z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jego właściwie wypełnienie ma znaczenie dla jakości statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów i jest źródłem danych oceny skuteczności leczenia onkologicznego. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w karcie zgłoszenia nowotworu złośliwego.

działanie niepożądane

Jak wypełniać formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego

Działania niepożądane może spowodować każdy lek. W takiej sytuacji należy zgłosić wszystkie działania, które podczas przyjmowania danego leku, są niewłaściwe i szkodliwe. Sprawdź, jak osoba wykonująca zawód medyczny powinna wypełniać formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego.

cewnik

Czego nie może zabraknąć w karcie obserwacji centralnego cewnika naczyniowego

Wypełniając formularz, należy uzasadnić, dlaczego założenie cewnika stało się konieczne, wskazać metodę wprowadzenia cewnika i jego rodzaj. Sprawdź, czego jeszcze nie może zabraknąć w dokumentacji.

przeszczep

Jak wypełniać nowy formularz zdarzeń niepożądanych przy przeszczepach

Formularz sprawozdawczy dotyczy danych zgłaszanych w przypadku wystąpienia istotnych zdarzeń niepożądanych i istotnych niepożądanych reakcji przez podmioty pobierające, przetwarzające i przeszczepiające komórki lub tkanki. Sprawdź, jak go wypełniać.