
Ustalanie stopnia ciężkości duszności u pacjenta – co będzie pomocne
Pojawiająca się u pacjenta duszność, czyli uczucie braku tchu i możliwości zaczerpnięcia powietrza, może być objawem wielu chorób. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie stopnia jej ciężkości, aby właściwie określić stan chorobowy pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie narzędzia stosować.

O czym musisz pamiętać, wystawiając zaświadczenie o przyjęciu do szpitala
Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny są zaświadczenia lekarskie. O czym należy pamiętać podczas ich wystawiania?

Wykaz recept pro familiae prowadzony przez lekarza – co powinien zawierać
Recepty z zasady wystawiane są elektronicznie, jednak ich papierowa wersja jest dopuszczalna w określonych przypadkach. Sprawdź, co musi zawierać wykaz recept pro familiae.

Czego nie może zabraknąć w sprawozdaniu ze szczepień ochronnych
Świadczeniodawcy prowadzący szczepienia mają obowiązek przesyłania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu sprawozdań, które przekazywane są następnie państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym. Sprawdź, jakie elementy powinno zawierać sprawozdanie z przeprowadzonych szczepień ochronnych.

Czego nie może zabraknąć w karcie zgłoszenia nowotworu złośliwego
Obowiązek wypełniania elektronicznej karty zgłoszenia nowotworu złośliwego wynika m.in. z ustawy o statystyce publicznej i z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jego właściwie wypełnienie ma znaczenie dla jakości statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów i jest źródłem danych oceny skuteczności leczenia onkologicznego. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w karcie zgłoszenia nowotworu złośliwego.

Jak wypełniać formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego
Działania niepożądane może spowodować każdy lek. W takiej sytuacji należy zgłosić wszystkie działania, które podczas przyjmowania danego leku, są niewłaściwe i szkodliwe. Sprawdź, jak osoba wykonująca zawód medyczny powinna wypełniać formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego.

Czego nie może zabraknąć w karcie obserwacji centralnego cewnika naczyniowego
Wypełniając formularz, należy uzasadnić, dlaczego założenie cewnika stało się konieczne, wskazać metodę wprowadzenia cewnika i jego rodzaj. Sprawdź, czego jeszcze nie może zabraknąć w dokumentacji.

Jak wypełniać nowy formularz zdarzeń niepożądanych przy przeszczepach
Formularz sprawozdawczy dotyczy danych zgłaszanych w przypadku wystąpienia istotnych zdarzeń niepożądanych i istotnych niepożądanych reakcji przez podmioty pobierające, przetwarzające i przeszczepiające komórki lub tkanki. Sprawdź, jak go wypełniać.

Jak wypełniać formularz kwalifikacji dzieci ze śpiączką do programu zdrowotnego
NFZ finansuje program kompleksowego postępowania z dziećmi będącymi w stanie śpiączki, tak by doszło do ich wybudzenia. Sprawdź, jak wypełniać formularz kwalifikacji dzieci ze śpiączką do programu zdrowotnego.

Jakie elementy wpisać do raportu z badania klinicznego
Placówka medyczna realizująca badanie kliniczne ma obowiązek sporządzania raportów, czyli informacji o pacjentach, u których rozpoczęto, kontynuowano, zakończono badanie kliniczne w okresie sprawozdawczym. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tym dokumencie.