HIV

Co powinno zawierać skierowanie na badanie w kierunku zakażenia HIV

Kobieta spodziewająca się dziecka powinna być dwukrotnie przebadana w kierunku zakażenia HIV – do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się oraz między 33. a 37. tygodniem ciąży. Tak stanowi rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Sprawdź, co wpisać w skierowaniu na badanie w kierunku zakażenia HIV.

Skierowanie

Jak należy uzupełnić skierowanie do szpitala

E-skierowania wystawia się np. na leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń o pieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sprawdź, jak uzupełnić taki dokument.

Karta zdrowia ucznia

Jakie informacje musi zawierać Karta zdrowia ucznia

Tworząc dokumentację medyczną pacjenta, weź pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej. W niektórych przypadkach konieczne jest również sięgnięcie po inne regulacje. Tak właśnie jest w przypadku świadczeń udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, której obowiązki i zakres udzielanych świadczeń precyzuje rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Poznaj szczegóły.

Karta zleceń lekarskich

Co powinna zawierać Karta zleceń lekarskich

Karta zleceń lekarskich to dodatkowy dokument, który dołącza się do historii choroby pacjenta. Przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej nie określają wzoru Karty zleceń lekarskich. Uzupełniając ją, jednak należy pamiętać o generalnych zasadach dotyczących uzupełniania dokumentacji medycznej.

Ambulatorium

Karta porady ambulatoryjnej – czego nie może w niej zabraknąć

Dokumentacja medyczna dotycząca udzielonych porad ambulatoryjnych stanowi część Historii zdrowia i choroby. Rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej określa także, jakie informacje należy każdorazowo podać na temat zrealizowanych porad ambulatoryjnych. Sprawdź, jak wypełniać tę kartę.

zgłoszenie

Co należy wpisać do Karty zgłoszenia niepożądanej reakcji lub zdarzenia

Zgłoszenie niepożądanej reakcji poprzetoczeniowej lub zdarzenia wymaga uzupełniania karty, której wzór określono załącznikiem do rozporządzenia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

Lekarze

Wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich – jak uzupełnić

Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich wymaga uzyskania specjalnych uprawnień. W tym celu każdy lekarz musi więc złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, czyli FLZA. Sprawdź, co jest niezbędne.

eGabinet

Od 1 marca nowa funkcjonalność w aplikacji Gabinet.gov – wyjaśniamy, jak wypełniać e-Kartę Szczepień

Kolejny krok w stronę informatyzacji w ochronie zdrowia za nami. Od 1 marca br. aplikację Gabinet.gov wyposażono w nową funkcjonalność, więc obecnie można elektronicznie rejestrować szczepienia przez e-Kartę Szczepień. Oto szczegóły tego rozwiązania.

Karta medyczna

Pacjent z Ukrainy. Jak wypełniać Medyczną kartę wywiadu pacjenta

W celu usprawnienia komunikacji z pacjentami z Ukrainy dla polskich lekarzy stworzono słowniki i podstawowe dokumenty medyczne w języku ukraińsko-polskim, by w ten sposób uzyskać niezbędne informacje na temat zdrowia pacjenta. Jednym z takich dokumentów jest Karta wywiadu. Sprawdź, jak ją wypełniać.

Wypis ze szpitala

Czego nie może zabraknąć w wypisie ze szpitala

Kartę informacyjną z leczenia szpitalnego wystawia się na podstawie informacji zawartych m.in. w historii choroby, potocznie określa się ją wypisem ze szpitala. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.