Mdłości i wymioty w ciąży: jak wypełnić skalę oceny nudności
Szacuje się, że poranne nudności (NVP, nausea and vomiting of pregnancy) dotykają od 50 do 80% ciężarnych i w większości przypadków pojawiają się pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży, z największym nasileniem pomiędzy 7. a 12. tygodniem, i najczęściej ustępują do 16. tygodnia. U około 10–20% kobiet nudności utrzymują się jednak dłużej, czasem nawet w III trymestrze ciąży, i bywa, że konieczne jest wówczas wdrożenie leczenia farmakologicznego.
-
W celu odróżnienia nudności i wymiotów ciążowych od innych przyczyn, opracowano wskaźnik PUQE (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis), który opiera się na pomiarach jakości życia i ocenie nasilenia objawów w pierwszym trymestrze ciąży.
-
Ocena wskaźnika PUQE polega na wypełnieniu ankiety, która zawiera trzy pytania dotyczące czasu odczuwania nudności, częstości wymiotów i odruchów wymiotnych bez treści pokarmowej. Na podstawie odpowiedzi sumuje się punktację, która wskazuje stopień nasilenia nudności i wymiotów w ciąży.
-
Nudności i wymioty ciążowe zazwyczaj pojawiają się przed 9. tygodniem ciąży. Jeśli objawy te występują po tym okresie, może to wskazywać na inne możliwe przyczyny takich dolegliwości, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe, choroby układu moczowo-płciowego, warunki metaboliczne, zaburzenia neurologiczne lub stany związane z ciążą.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach