Rezygnacja z wyboru lekarza/pielęgniarki POZ – co powinna zawierać
Aktualne przepisy nie regulują procedury rezygnacji z wybranego lekarza lub pielęgniarki świadczących opiekę podstawową (POZ), gdy taka decyzja nie wiąże się z wyborem nowego specjalisty. Deklaracja rezygnacji jest formalnym wyrazem woli pacjenta, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym. W związku z tym pacjent może zmieniać swoje oświadczenie lub odwołać je w zakresie wyboru lekarza, pielęgniarki bądź położnej POZ.
- Świadczeniobiorcy mają prawo wyboru świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej, ale istnieją ograniczenia co do częstotliwości takiego wyboru.
- Świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej muszą zapewnić możliwość wyboru świadczeniobiorcom, upewniając się jednocześnie, że spełniają one warunki do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
- Oświadczenie o rezygnacji z wyboru konkretnego lekarza, pielęgniarki lub położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej musi być wyraźne, zawierać konkretne informacje, takie jak imię i nazwisko nowo wybranego świadczeniodawcy oraz datę obowiązywania rezygnacji, aby było ważne z prawnego punktu widzenia.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie